Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanal İstanbul İtirazı Türkiye’ye Yayılıyor

Kanal İstanbul'a itiraz eden vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. İtiraz İstanbul'la sınırlı kalmayarak Çanakkale, Samsun ve Artvin gibi birçok ile yayıldı.

yapi.com.tr
Kanal İstanbul İtirazı Türkiye’ye Yayılıyor

Bilim insanlarının İstanbul ve çevresini geri dönüşü olmayan bir yıkıma sokacağı gerekçesiyle karşı çıktığı Kanal İstanbul’a tepkiler her geçen gün büyüyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) projenin iptali için hazırladığı dilekçeyi edinen vatandaşlar, bulundukları illerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne akın etti.

BirGün’den Befin Şengil’in haberine göre; İstanbul’da başlayan itiraz furyası dalga dalga büyüyerek, Artvin, Rize Samsun, Çanakkale gibi illere de sıçradı. Buralarda da itiraz dilekçeleriyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne giden vatandaşlar, dilekçelerini teslim ederek “Kanal İstanbul’a hayır” dedi.

İstanbul’da Ataşehir ve Beşiktaş’taki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yine uzun kuyruklar oluştu. SOL Parti İstanbul İl Örgütü de Beşiktaş Balmumcu’da kitlesel basın açıklaması gerçekleştirerek, Kanal İstanbul’a karşı topluca itiraz dilekçesi verdi. Ayrıca DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Beşiktaş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi sundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bilim insanlarının ve kamuoyunun tepkisine rağmen projeyi savunmaya devam ettiğini ifade eden SOL Parti İstanbul İl Başkanı Deniz Demirdöğen, “İstanbul’un ekosistemini yok edecek, su kaynaklarına ulaşımı engelleyecek, deprem ve afet riskini tetikleyecek bu projeden derhal vazgeçilmesi gerekmekte. Hafta başında kamuoyu ile paylaşılan ÇED raporunda da tüm bu faktörler görmezden gelindi.” ifadelerini kullandı.

Çanakkale halkı da itiraz etti
Çanakkale halkı da Kanal İstanbul’un ÇED’inin iptali için dilekçe verdi. Çanakkaleli vatandaşlar, İstanbul İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne iletilmek üzere Çanakkale İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdular. Bakanlıkların baskıları ile başvuruların değiştirildiğini belirten CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Biz o raporları gördük, okuduk. DSİ’nin verdiği raporlar var; ‘İstanbul su kaynaklarını kaybeder…’ diyor. Bu raporların hepsi değiştirildi. Şu anda dosyada yok. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız.” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da itiraz dilekçesini iletti. Gökhan, “Montrö bizim güvencemiz. Dolayısı ile buna alternatif bir olasılığı olan bir su yolunun açılması yarın Amerika’ya karşı baskılara nasıl direneceğiz. Bir telefonla rahibi saldığımız noktada ve baskıya boyun eğdiğimiz noktada o kanaldan yüksek tonajlı gemilerin geçmesini nasıl engelleyeceğiz sorusu gündemde…” dedi.

İşin rant kısmını ayrıca değerlendirmek gerektiğini belirten Gökhan; “Ne hikmetse Arap sermayesi buradan arsa ve tarla kapatmış bu çok önemli…” dedi.

Artvin’de uzun kuyruklar oluştu
Artvin’de de benzer manzara vardı. Uzun kuyrukların oluştuğu müdürlük önünde vatandaşlar uzun saatler bekledi. İtiraz dilekçesi verenler arasında Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın ve dernek başkanı Nur Neşe Karahan da yer aldı.

Kalın, yaptığı açıklamada, “ÇED kararının iptali için itirazlarımızı belirtmek üzere dilekçelerimizi veriyoruz. Bunun kanal projesi değil çılgın bir yağma ve rant projesi olduğunu biliyoruz. Araplara çoktan pazarlanmış bir projedir. Bütün ülkeyi borç batağına sokacak bir satış projesidir. Bundan bütün ülke etkilenecektir.” dedi.

CHP’den ÇED’i hazırlayanlara suç duyurusu
İtirazlar giderek çoğalırken CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da Kanal İstanbul projesinin ÇED raporunu hazırlayanlar hakkında “görevini kötüye kullanmaktan” suç duyurusunda bulundu. Tanal, Savcılıktan rapordaki eksikliklerin tespiti için bilirkişi ve keşif talep etti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbul-itirazi-turkiyeye-yayiliyor-_176840.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!