Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Peyzaj Mimarları Odası Kanal İstanbul’a İtiraz Ediyor

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, internet sitesinden yaptığı açıklamayla Kanal İstanbul projesi ve ÇED raporuna itiraz edeceğini duyurdu.

yapi.com.tr
Peyzaj Mimarları Odası Kanal İstanbul’a İtiraz Ediyor

Kanal İstanbul projesi ve ÇED raporuna itiraz edeceğini duyuran Peyzaj Mimarları Odası’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyu ve Basında da sıkça yer aldığı üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İstanbul’da yapılması planlanan Kanal İstanbul Projesi’nin son şeklinin verildiği ÇED Raporu 24.12.2019 tarihinde yayınlanmıştır ve görüş bildirme süresi 10 gündür.

Kanal İstanbul projesi sadece İstanbul’da yaşayanları ilgilendiren bir proje değildir. Kanal İstanbul Projesi uygulandığında sadece İstanbul’u değil tüm bölgenin hatta dünya coğrafyasının, ekosistemini ve iklimini değiştirmeyecek, geri dönüşü olmayan bir doğa tahribatına neden olacaktır.

Kamu Kurumu niteliğinde bir meslek odası olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak bu çok önemli ve kısa süreçte Kanal İstanbul projesi ile ilgili görüş ve önerilerimizi T.C. Cumhurbaşkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına, basına ve kamuoyuna ileteceğiz.

Biz peyzaj mimarlarının, topluma,  kamusal alanlara,  doğaya, kente, kültürüne, tarihine, denizlere, sulak alanlarına, ormanlarına, kıyılarına, ekosisteme, floraya, faunaya; kısacası tüm yaşam alanlarına karşı sorumluluğumuz bulunmaktadır.

Tüm bu nedenlerle 24.12.2019 tarihinde yayınlanan ÇED raporu için 10 gün görüş bildirme süresi bulunması sebebiyle bilimsel ve teknik verilere dayalı KANAL İSTANBUL PROJESİ VE ÇED RAPORU ile ilgili görüşlerini iletmek isteyen üyelerimiz, 30 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 12.00`ye kadar paylaşmanızı rica ederiz. İletilecek görüşler şahıslar adına değil, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası adına paylaşılacaktır.

ÇED Raporu ve eklerine https://istanbul.csb.gov.tr/istanbul-ili-kucukcekmece-avcil… linkinden ve Raporun gövde metnine http://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/21257 linkinden erişebilirsiniz.

#YaKanalYaİstanbul”

http://www.yapi.com.tr/haberler/peyzaj-mimarlari-odasi-kanal-istanbula-itiraz-ediyor_176821.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!