Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanal için Devlet Garantisi

Yapılan yasal düzenlemeyle Kanal İstanbul projesine devlet garantisi verildi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Koramaz, “Bu düzenleme, bir rant projesi için ülkenin varını yoğunu heba etmek anlamına geliyor.” dedi.

yapi.com.tr
Kanal için Devlet Garantisi

İstanbulluların, bilim insanlarının, kent ve yaşam savunucularının tüm itirazlarına karşın AKP’nin Kanal İstanbul ısrarı sürüyor. Şimdi de yapılan yasal düzenlemeyle projeye devlet garantisi verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun’a geçici bir madde eklendi.

BirGün’de yer alan habere göre; bu madde şöyle: “GEÇİCİ MADDE 4: 15 Mart 2020 tarihinden sonra ihalesi yapılmış ancak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte henüz uygulama sözleşmesi imzalanmamış, yurt dışından finanse edilmesi planlanan yap-işlet-devret projeleri kapsamında, 1I/A maddesi uyarınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı özel bütçeli kamu idareleri tarafından imzalanacak borç üstlenim anlaşmalarına, ilgili idarenin borç üstlenim anlaşmasından kaynaklanan yükümlülüklerinin yerine getirilmesini sağlayacak şekilde, 4749 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesi ile 8/A maddesi hükümlerine tabi olmaksızın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da taraf olabilir.”

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bu geçici maddeyle Kanal İstanbul’a devlet garantisi verilmiş oldu” dedi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise şunları kaydetti: “Bu düzenleme, bir rant projesi için ülkenin varını yoğunu heba etmek anlamına geliyor. AKP iktidarı, ekonomik ve politik yönelimine uygun olarak bütün kamu kaynaklarını rant uğruna harcıyor. Kanal İstanbul projesi, tam anlamıyla coğrafik, ekolojik, ekonomik, kentsel, kültürel, kısacası yaşamsal bir yıkım projesidir. Bu proje, İstanbul’un hiçbir sorununu çözmeyecek, aksine var olan sorunlarını katmerleştirecektir. Biz bu rant projesine karşı mücadelemize devam edeceğiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-icin-devlet-garantisi_184609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!