Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kanala Komşu Alanın İmar Planları İptal Edildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Kanal İstanbul'a komşu olan Hoşdere'deki 8.3 hektarlık alanı, lojistik bölge alanından konut alanına dönüştürdüğü imar planları iptal edildi.

yapi.com.tr
Kanala Komşu Alanın İmar Planları İptal Edildi

Mahkeme; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Kanal İstanbul’a komşu olan Hoşdere'deki 8.3 hektarlık alanı lojistik bölge alanından konut alanına dönüştürdüğü imar planlarını, İstanbul'u bekleyen deprem ve diğer afet risklerine vurgu yaparak iptal etti.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2020 yılının mart ayında Kanal İstanbul’a komşu olan Hoşdere bölgesindeki 8.3 hektarlık alanın imar planlarını değiştirdi. Değiştirilen imar planlarıyla toplu konut alanından kalan arazi için Çevre Düzeni Planı'nda değişiklik yapıldı. Alanın “Lojistik bölge” fonksiyonu iptal edilerek “kentsel meskun (yerleşik) alan” fonksiyonu getirildi.

Alt ölçekli planlarda söz konusu alan “Yüksek Yoğunluklu Gelişme Konut Alanı, Eğitim Alanı, Park Alanı, Ulaşım Bağlantısı” olarak belirlendi.

Önce yürütmeyi durdurma sonra iptal
Başakşehir Belediye Meclisi'nin CHP'li üyeleri Beyzade Kayabaşı, Nizamettin Kümeç, Bağdagül Gülen, Enser Şentürk, Murat Özkurt ve Eda Kurt, Başakşehir Hoşdere mevkiindeki 8.3 hektarlık alan için yapılan plan değişikliğine karşı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na dava açtı. Değişiklik ile nüfus yoğunluğunun arttırıldığı belirtilerek mevzuata ve kamu yararına aykırı olduğu ileri sürülen planların iptali ve yürütmenin durdurulması istendi.

İstanbul 4'üncü İdare Mahkemesi’nin hazırlattığı bilirkişi raporunda “lojistik bölge” kullanımından çıkarılarak “meskun alanlar” fonksiyonu verilmesi ile bölgede nüfus artışının yaşanacağı belirtilerek İstanbul'u bekleyen deprem ve diğer afet risklerine vurgu yapıldı.

Bilirkişi raporuna esas alan mahkeme, planlarda hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi. Açıkça hukuka aykırı olduğu saptanan dava konusu işlemin, telafisi güç ve imkansız zararlara yol açabileceğine dikkat çekildi. Bu gerekçelerle dava konusu işlemin teminat aranmaksızın yürütmenin durdurulmasına 21 Eylül 2021 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararının ardından da 30 Aralık 2021 tarihinde oybirliğiyle imar planlarının iptaline karar verdi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanala-komsu-alanin-imar-planlari-iptal-edildi_188819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!