Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Kanuni Sultan Süleyman Camisi' Restore Edilecek

Macaristan'ın Baranya Bölgesi Belediye Başkan Yardımcısı Robert Fazekas, Zigetvar Kalesi'ndeki Osmanlı dönemi eserlerinden Kanuni Sultan Süleyman Camisi'nin restorasyon hazırlık sürecinin devam ettiğini belirterek, ''Tahminimce iki taraf (Türk ve Macar hükümetleri) bir yıl içinde Kanuni Camisi'nin restorasyonu konusunda anlaşma sağlayacak'' dedi.

yapi.com.tr/AA
'Kanuni Sultan Süleyman Camisi' Restore Edilecek

Osmanlı dönemine ait Kanuni Sultan Süleyman Camisi'nin de içinde yer aldığı Zigetvar Kalesi'nde düzenlenen ''Kanuni Sultan Süleyman Camisi'' tanıtım seminerine katılan Fazekas, geçen yıl Kanuni Sultan Süleyman ve Macar komutan Miklos Zrinyi'nin vefatının 450. yıl dönümü dolayısıyla çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini söyledi.

450. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Zigetvar Kalesi'nin yenileme projelerine ciddi yatırımların gerçekleştirildiğini belirten Fazekas, ''450'nci yıl etkinlikleri kalenin restorasyonu konusunda önemli ilerlemelere sebep oldu. Şu ana kadar restorasyonlara 2 milyon avrodan fazla para harcandı.' dedi.

Kale içindeki caminin restorasyonu konusunda Türk ve Macar hükümetleri arasında görüşmelerin devam ettiğine dikkati çeken Fazekas, ''Tahminimce iki taraf bir yıl içinde Kanuni Camisi'nin restorasyonu konusunda anlaşma sağlayacak. Bu görüşmelerin sonucunda cami restorasyonuna başlanacak. Restorasyon sürecinin 2-3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanacağını düşünüyorum. Cami ile iç içe olan sarayın birbirinden ayrılması ve bir cam duvarla birleştirilmesi düşünülüyor. Bununla hem cami hem de kalede yer alan saray ortaya çıkarılmış olacak. Restorasyon sonrası cami kültürel mekan, saray ise müze olarak hizmet verecek.'' diye konuştu.

1566 yılındaki Zigetvar kuşatması sırasında hayatını kaybeden Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği yer ve Türk-Macar Dostluk parkının da Zigetvar kentinde yer aldığına dikkat çeken Fazekas, şehirde bulunan Osmanlı dönemine ait eserlerin turistik açıdan da şehir için önemli olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanuni-sultan-suleyman-camisi-restore-edilecek_155411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!