Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ 188 Yurt, 608 Cami ve 758 Ticaret Merkezi Yapmış!

TOKİ, bugüne kadar sadece 188 yurt-pansiyon inşaatına imza attı. CHP’li Türkmen: Hükümet yurt sorununa kalıcı çözümler bulmak ve yurt yapmak yerine sorunu cemaatlere tahvil ediyor

yapi.com.tr
TOKİ 188 Yurt, 608 Cami ve 758 Ticaret Merkezi Yapmış!

Adana Aladağ’da 12 kişinin ölümüne sebep olan Süleymancılara ait yurt öğrencilerin barınma sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi.

Birgün Gazetesi'nden Serbay Mansuroğlu'nun haberine göre, toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) ekim ayında paylaştığı son rapora göre bugüne kadar toplamda sadece 188 yurt-pansiyon yaptığı ortaya çıktı. Toplu konut üreten TOKİ, 188 yurt-pansiyona karşılık 608 cami, 758 ticaret merkezi inşaatına imza attı. TOKİ, sırasıyla 1020 okul, 991 spor salonu, 758 ticaret merkezi, 608 cami, 276 hastane, 188 yurt-pansiyon, 176 kamu binası, 95 sağlık ocağı, 42 kütüphane, 19 kampus inşa etti.

‘Çocuklar bedel ödüyor’

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen devletin sınırlı sayıda yurt ile çocukları tarikat yurtlarına mecbur bıraktığını ifade ediyor. Türkmen, “Öğrenci yurtlarını devlet eliyle yapmak yerine, özellikle kırsalda yaşayan fakir aile çocuklarının gidecekleri okulları hatta yurtları bile kapatıyor. Bu çocukları kilometrelerce uzaktaki okullara gitmeye oradaki tarikat yurtlarında kalmaya mecbur bırakıyor” dedi.

“Evet TOKİ’nin asli görevi yurt yapmak olmayabilir ve bu konuda devletin diğer kurumları sorumludur” diyen Türkmen, “Ancak 14 yıldır bu ülkede yurt sorununa kalıcı bir çözüm bulunmaması aslında bir hükümet politikasıdır. Çünkü hükümet yurt sorununa kalıcı çözümler bulmak ve yurt yapmak yerine sorunu bilerek cemaatlere tahvil ederek asıl amacına yönelik politika üretmektedir” ifadelerini kullandı.

CHP’li Elif Doğan Türkmen şu ifadeleri kullandı: Konya’da, Karaman’da Diyarbakır’da ve son olarak Aladağ’da çocuklarımız ve aileleri hükümetin bu hatalı politikalarının bedelini çok ağır ödedi. CHP olarak çocuklarımız için nitelikli ve yeterli sayıda yurt yapılması için girişimlerimizi sürdüreceğiz.

ETİKETLER: TOKİ cami yurt
http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-188-yurt-608-cami-ve-758-ticaret-merkezi-yapmis_152435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!