Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kapalıçarşı Restore Ediliyor

"Kapalıçarşı Röleve ve Restorasyon Çalışması" kapsamında 3 bin 600 dükkan ile çevresindeki 38 han ve çarşının çatısı, yaklaşık 200 milyon lira maliyetle restore edilecek.

yapi.com.tr/AA
Kapalıçarşı Restore Ediliyor

Dünyanın en büyük ve en eski alışveriş mekanlarından biri olan Kapalıçarşı'da, "Kapalıçarşı Röleve ve Restorasyon Çalışması" kapsamında 3 bin 600 dükkan ile çevresindeki 38 han ve çarşının çatısı, yaklaşık 200 milyon lira maliyetle restore edilecek.

Bu yıl içinde başlaması planlanan restorasyon çalışmaları kapsamında, ilk olarak James Bond serisinin "Skyfall" filmi çekimleri sırasında gündeme gelen, tarihi gözetleme kulelerinin de bulunduğu çarşının çatısı yenilenecek. Böylece merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri de kurulacak.

Etap etap yapılacak

Restorasyon çalışmaları, esnafı ve ziyaretçileri olumsuz etkilememesi için etap etap yapılacak. 40 bin metrekarelik Kapalıçarşı'nın ana yapısının röleve ve restitüsyon çalışmalarının bir kısmı tamamlandı. Tamamlanan projeler onaylanmak üzere Anıtlar Kurulu'na sunuldu. Projelerin bir kısmı onaylandı, bir kısmının onay işlemleri ise devam ediyor.

Önemli bir kısmı özel mülkiyete ait olan Kapalıçarşı'da yapılacak restorasyonun maliyeti çarşıdaki esnafın hissesi oranında katılım sağlanarak karşılanacak. Bu konuları da içeren yönetim planı çalışması da devam ediyor.

'Daha modern olacak'

Kapalıçarşı esnafı da restorasyon için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini belirterek, bu konuda ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. Esnaf, bunun zamanının ve yapılış şeklinin önemli olduğunu aktararak, çalışmalar sırasında mağdur edilmemeleri ve dükkanların kapalı kalmaması gerektiğini vurguladı.

Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Bektaş, Kapalıçarşı'nın altyapı sorunları olduğunu dile getirerek, özellikle çatıların restorasyonuna ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kapalıçarşı'yı insanlara güzel bir şekilde bırakmak istediklerini ifade eden Bektaş, "Kapalıçarşı'da 1980'de yapılan çalışmalardan sonra herhangi bir çalışma yapılmamış. Yağmur ve güneşten çarşının dokusu zarar gördü. Bunun için de Fatih Belediyesi ile röleve çalışması yapılıyor. Restorasyonun yapılabilmesi için önce röleve çalışması yapılması gerekiyor. Çarşıda 65 sokak ve 129 adanın röleve çalışmasının yüzde 75'i bitti" diye konuştu.

Bektaş, çarşıda alt yapı yetersizliğinin yanı sıra ısıtma ve otopark problemi olduğunu aktararak, "Çarşıda turistler daha fazla kalırsa daha çok alışveriş yapıp ekonomiye katkı sağlayacak. Kapalıçarşı yenilenip çok daha modern bir hale gelecek. Çarşı daha güzel görünümlü ve yağmurlar yağdığı zaman suların akmadığı, lağımların taşmadığı bir çarşı olacak" ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapalicarsi-restore-ediliyor_116800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!