Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kapalıçarşı Esnafından "Restorasyon" Tepkisi

Kapalıçarşı'da restorasyon kapsamında ihaleye verilen dükkanlarından çıkartılmak istenen esnaf, "Restorasyonu yaparız, kirayı da attırın dedik ama yine de dinletemedik. Kapı dışarı ediliyoruz" diyor.

yapi.com.tr
Kapalıçarşı Esnafından "Restorasyon" Tepkisi

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, Kapalıçarşı'daki Sandal Bedesteni esnafı restorasyon kapsamında ihaleye verilen dükkanlarından çıkartılmak isteniyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait 78 dükkanın olduğu bedestende kiracıların çoğu 20-30 yıldır orada çanta, takı gibi turistik hediyelik eşyalar satıyor.

Esnafa 2012 yılının sonunda kira kontratlarının son bulduğu bedestenin onarım sonrası kiralama modeli ile ihaleye çıkarılacağı söylendi.

Bir anda "işgalci" durumuna düşen esnaf, o tarihten itibaren kaldıkları sürece kira yerine ecrimisil (işgaliye) ödemeye başladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü 2013 yılının eylül ayında bedestenin "restore yap-işlet devret" modeliyle ihalesini yaptı. Bu süre zarfında esnaf Vakıflar Müdürlüğü'ne davalar açtı; hala sonuçlanmayanlar var. İhaleye karşı da dava hala sürüyor.

Şu anda 13 dükkan boşaltıldı; diğerleri de her an boşaltılma tehdidi yaşıyor.

"Restorasyonu biz yaparız"

Bedesten esnafı, bugün çarşıda bir basın açıklaması ile tepkisini dile getirdi.

Nuri Hondi, esnafın bedestende yapılacak her türlü restorasyonun maliyetini karşılayabileceğini gerekli görüldüğünde kira bedelinin arttırılabileceklerini ancak kendilerine böyle bir seçenek sunulmadan "kapı dışarı" edilmek istendiklerini söyledi.

Hondi, bedestenin yıllık kira bedelinin 120 bin ihalenin ise 850 bin civarında olduğuna dikkat çekerek bu fiyatı kimsenin karşılayamayacağını söyledi.

Zaten Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, ihale öncesinde bir gazeteye verdiği demeçte "Maalesef bu güne kadar oradan istifade edemedik. Çok düşük bir kira alıyoruz. İhale sonrası geliri en az 6-7 kat artacak" demişti.

Hondi, buradaki esnafın başka bir geliri olmadığına dikkat çekerek çalışanlarla birlikte 3 bin kişinin bu durumdan etkileneceğini söyledi.

"Gidecek yerimiz yok"

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in iki sene önce çarşı ziyaretinde restorasyon çalışmaları kapsamında kimsenin mağdur olmayacağı sözü verdiğini hatırlatan Hondi, bu sözlerin unutularak esnafın rant uğruna mağdur edildiğini ifade etti.

Kapalıçarşı'da restorasyon

Dünyanın en büyük ve en eski alışveriş mekanlarından biri olan Kapalıçarşı'da, "Kapalıçarşı Röleve ve Restorasyon Çalışması" kapsamında 3 bin 600 dükkan ile çevresi ve çarşının çatısı, yaklaşık 200 milyon lira maliyetle restore edilecek.

Etap etap yapılacak restorasyon için hazırlanan projeler Anıtlar Kurulu tarafından onaylanmaya başlandı. Projeyi yürüten Fatih Belediyesi restorasyon için gerekli röleve çalışmasının büyük bir kısmını tamamladı. Bu yıl içinde restorasyonun başlaması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapalicarsi-esnafindan-restorasyon-tepkisi_117302.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!