Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat Sanayinde Kapasite Kullanımı Arttı

2015 yılı Eylül ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 1,1 puan artarak yüzde 75,9 seviyesinde gerçekleşti.

yapı.com.tr
İmalat Sanayinde Kapasite Kullanımı Arttı

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1 puan artarak 75,4 seviyesinde geldi. 2015 yılı Eylül ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2660 işyerine "İktisadi Yönelim Anketi" formu gönderilirken, 2171 katılımcıdan yanıt alındı.

2015 yılı Eylül ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, tüm mal gruplarında bir önceki aya göre artış görüldü.

Buna göre, kapasite kullanım oranı aylık bazda dayanıklı tüketim malları için yüzde 73,3'ten yüzde 75,2'ye, dayanıksız tüketim malları için yüzde 72,1'den yüzde 73'e, tüketim malları için yüzde 72,3'ten yüzde 73,4'e, gıda ve içecek sektörü için yüzde 68,2'den yüzde 70,9'a, ara malları için yüzde 75,9'dan yüzde 76,6'ya ve yatırım malları için yüzde 75,1'den yüzde 77,7'ye geldi.

Kapasite kullanım oranı ana metal sanayinde yüzde 74,2'den yüzde 75,5'e çıkarken, fabrikasyon metal ürünleri imalatında (Makine ve teçhizat hariç) yüzde 72,5'ten yüzde 72,3'e geldi.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin TCMB “İktisadi Yönelim Anketi”ne verdikleri yanıtlara dayalı olarak hesaplanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayinde-kapasite-kullanimi-artti_134181.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!