Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karaburun'da Büyük RES Protestosu

Karaburun'da RES'lere karşı Cumhuriyet Meydanı'nda protesto eylemi düzenlendi.

yapi.com.tr
Karaburun'da Büyük RES Protestosu

İzmir Karaburun’da Rüzgar Enerji Santralleri (RES) için tahsis edilen proje sahaları, yarımada yüzölçümünün yüzde 71’ine karşılık gelirken, ilçedeki sivil toplum kuruluşları, mevcut santrallerine ek kapasite artışı yapan şirkete karşı Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı.

BirGün’de yer alan habere göre; Karaburun Yurttaş Davacıları ve Karaburun Kent Konseyi’nin, Karaburun Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği eylemde, Yayla Köyü’nde inşa edilen “Karaburun RES” Projesi’nin kapasite artışı ile ilgili olarak açılan dava hakkında bilgi verildi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun da destek verdiği eylemde konuşan Karaburun Kent Konseyi Genel Sekreteri Aykut Uçar, Özel Çevre Koruma Bölgesi olan yarımadadaki RES projelerinin lisansları ve ÇED Olumlu kararlarının defalarca iptal edilmesine rağmen, her seferinde ilgili Bakanlıkların izni ile faaliyetlerin devam ettiğini belirterek, “Son olarak Kent Konseyimiz ve Karaburun Yurttaş Davacıları’nın açtığı dava, Danıştay 6’ıncı Dairesi tarafından ‘karar düzeltme yolu kapalı olarak’ reddedilmiştir. Bu karar, yarımadada yaşayan halkımızın yargıya olan güvenini zedelemiştir. Beş yıldır bu hukuk mücadelesini sürdürüyoruz. Şimdi iç hukuk yolundaki son durağımız olan Anayasa Mahkemesi’ne başvuru hakkımızı kullanacağız.” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Karaburun Yarımadası’nın RES’ler, taş ocakları ve balık çiftliklerinin adeta işgaline uğradığını vurguladı. Yayla Köyü sakinlerinin köylerini asla terk etmemesini isteyen Beko, şöyle devam etti: “Karaburun’u teslim etmemeye kararıyız. RES yatırımcısı şirketlerin, yarımadanın en önemli gelir kaynağı olan dağ keçilerinin otladığı doğal meraları tel örgülerle çevirdiğini görüyoruz. Bizler her ne pahasına olursa olsun bu dünya mirasını koruyacak ve gelecek kuşaklara teslim edeceğiz.”

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan da RES projelerinin yerel yönetimler ve STK’ların görüşleri dikkate alınmadan gerçekleştiğini hatırlattı. Açılan davalarda ÇED Olumlu kararlarının iki kez, üretim lisansının ise bir kez iptal edilmesine rağmen, ilgili Bakanlıkların izinleri yenilediğine dikkat çeken Başkan Erdoğan, tüm yatırımlarda yerel yönetimlerin ve bölge halkının süreçlerin daha fazla içinde olduğu bir model benimsenmesi gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karaburunda-buyuk-res-protestosu_180988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!