Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuş Yuvasına Santral Hançeri

İstanbul Silivri’de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kuşlara da ev sahipliği yapan bölgede, RES projesine ilişkin hazırlanan imar planları onaylandı. Bölgede 50 adet türbin inşa edilmesi planlanıyor.

yapi.com.tr
Kuş Yuvasına Santral Hançeri

Betim Enerji tarafından yapılması planlanan Ömer Rüzgar Enerji Santrali (RES) için hazırlanan imar planları onaylandı. Aralarında tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kuşlara da ev sahipliği yapan bölgede yapılması planlanan RES, 100 bin kilovat gücünde olacak. Projede planlanan 50 adet türbinin 18 adeti ormanlık, 32 adete ise tarım arazisi üzerinde inşa edilecek.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; 430 milyon TL olarak hesaplanan projenin işletme süresi 49 yıl olarak ifade ediliyor. 2019 yılında çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verilen proje için alınan görüşlerde birçok kurum türbinlerin yerinin değiştirilmesini istedi. İstanbul 1 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü 1, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 8, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 6, Karayolları Genel Müdürlüğü 3 türbinde lokasyon değişikliğine gidilmesi gerektiğini belirtti.

Kurumlar yazısında 35 nolu türbinin 1. derece arkeolojik sit olan Anastasius Surları’na 90 metre mesafede yer aldığını belirtti. ÇED dosyasında lokasyonun değiştirileceğini iddia eden şirket, nereye taşınacağı hakkında bilgi vermedi.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’ne göre bölgede yaşayan mevcut 90 türden 89 tanesi kırımızı listede bulunuyor. Bölgede yaşayan orman kartalı ve şah kartal türeleri de ‘vahşi yaşamda soyu tükenmesi tehlikesi büyük olan türler’ statüsünde yer alıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kus-yuvasina-santral-hanceri_181818.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!