Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Germiyan’da RES Çalışmaları Durduruldu

Çeşme’nin Germiyan Mahallesi’nde kurulmak istenen RES için izinsiz başlatılan çalışmalar, çevrecilerin tepkisi üzerine durduruldu.

yapi.com.tr
Germiyan’da RES Çalışmaları Durduruldu

İzmir’in Çeşme ilçesi Germiyan Mahallesi’nde kurulmak istenen Rüzgâr Enerji Santrali (RES) için iş makineleri ile izinsiz çalışma başlatılmak istendi. Çevrecilerin bölgeye giderek tepki göstermesi üzerine Çeşme Belediyesi tarafından çalışmalar durduruldu.

BirGün’de yer alan habere göre; Ildır ve Germiyan bölgelerinde başlatılan orman yolu açılma çalışmaları üzerine alanda bulunan antik dönem Roma eserlerinin de tahrip edildiği bildirildi. Bunun üzerine yurttaşlar olay yerine giderek çalışmalara engel oldu. Çeşme Belediye Başkanlığı’na ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne resmî yazı yazan yurttaşlar işlemlerin durdurulmasını istedi.

Başvuruda, “İzmir İli, Çeşme İlçesi, Germiyan Mahallesi Kislecik Mevkiinde, kurulmak istenen RES için önceki yıllarda alınan ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı, İzmir 5. İdare Mahkemesi’nin 2016/969 E sayılı dosyaca iptal kararı verilmiştir. ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı iptal edilmiş bu RES için, 16 Ağustos 2020 günü sahaya iş makineleri ile girilmiş ve yol açılmıştır, tesviye gibi inşaat faaliyetleri başlamıştır. Aşağıda imzası ve kimlik bilgileri olan bizler; Çevre Kanunu’nun 10. maddesi gereği ÇED Belgesi olmayan hiçbir proje için izin, ruhsat veya onay verilmesinin kesinkes yasaklandığı gözetilerek sahada inşaat niteliğindeki tüm faaliyetlerin durdurulmasını, yasaklanmasını talep ederiz.” denildi.

Çevreci yurttaşların şikâyeti üzerine, jandarma ve Çeşme Belediyesi zabıta ekipleri de acil olarak bölgeye gelerek çalışmaları durdurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/germiyanda-res-calismalari-durduruldu_181314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!