Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

RES için Kesilen Ağaçlar Tepki Çekiyor

Kapıdağ Yarımadası'nda yapımı devam eden RES’e tepki gösteren Erdek Belediye Başkanı Hasan Yapakçı, “Kapıdağ'da kayın ormanlarının yok edilmesi, hava kalitesinin düşmesi demektir.” dedi.

yapi.com.tr
RES için Kesilen Ağaçlar Tepki Çekiyor

Kapıdağ Yarımadası'nda 700'ün üzerinde bitki popülasyonu ve yaklaşık 140'ın üzerinde tıbbi ve kozmetik olarak kullanılan endemik bitki yer alıyor. Bölgede yapımı devam eden Rüzgâr Enerji Santralleri (RES) çalışmaları kapsamında kesilen ağaçlar havadan görüntülendi.

Sözcü’de yer alan İHA kaynaklı habere göre; konuyla ilgili konuşan Erdek Belediye Başkanı Hasan Yapakçı, şunları söyledi; “Bizler enerjiye karşı değiliz ama Kapıdağ Yarımadası’nın rüzgâr enerjisi potansiyeli olarak seçilmesi çok büyük yanlıştır.

Kapıdağ, dünyada sayılı endemik bitkilerin bulunduğu bir bölgedir. 140'ın üzerinde tıbbi değeri olan bitkilerin birlikte olduğu bir alandır. Bunun dışında kayın, kestane, meşe, ıhlamur gibi adını sayamayacağımız ağaç cinsleri yaşamaktadır.

En çok oksijen üreten ağaç cinsi olan kayın ağaçlarının olduğu yere doğru rüzgâr enerji sistemleri yürümeye başladı. Kapıdağ'da kayın ormanlarının yok edilmesi demek oksijen ve hava kalitesinin düşmesi demektir.

Yer seçimi uygun değil
Enerji gerekli ama yer seçimi uygun değil. Bence Kapıdağ ormanları olmamalı. Ormanın olmadığı, insanların az olduğu yerler seçilmelidir. Canlı hayatı olmadıktan sonra enerjinin ne kıymeti olabilir ki.

Bundan sonraki tüm mücadelemiz Kapıdağ’a rüzgâr enerjisi ile ilgili yatırım yapılmamasıdır. Kapıdağ Yarımadası enerjiye, madene harcanamayacak kadar önemli alandır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/res-icin-kesilen-agaclar-tepki-cekiyor_183450.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!