Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karataş Gölü, Burdur'un Kuş Cenneti Olacak

Burdur'un Karamanlı İlçesi'ndeki Karataş Gölü'nü bölgenin kuş cenneti yapmak için çalışma başlatıldı.

yapi.com.tr
Karataş Gölü, Burdur'un Kuş Cenneti Olacak

DHA'nın haberine göre, Karamanlık Kaymakamlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü tarafından Karataş Gölü ile ilgili çalışma hakkında açıklama yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, Karataş Gölü'nün barındırdığı birçok su kuşu ve memeli türü ile Türkiye'deki ulusal öneme sahip sulak alanlardan biri olduğunu söyledi. Gölün aynı zamanda 'Yaban hayatı geliştirme sahası' içersinde yer aldığını ve koruma altında bulunduğunu anlatan Yılmaz, "Gölü diğer sulak alanlardan ayıran özellikleri var. Burası tatlı su gölü ve birçok besin açısından zengin. O yüzden su kuşları burayı tercih ediyor. Bölgedeki sazlıklar da onların üreme ve barınma alanlarını oluşturuyor" dedi.

"Planlamasını yapıyoruz"

Karataş Gölü'nün korunuyor olmasının avcılığın olmaması ve diğer alanlara nazaran tehdit unsurunun az olması gibi özellikleri dolayısıyla göç zamanlarında ve diğer zamanlarda 4 mevsim kuşların uğrak yeri olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle dedi:

"Karataş Gölü'ne büyük önem veriyoruz. Bu yıl buranın planlamasını yapıyoruz. Bakanlık ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü olarak planlama çalışmalarına hız verdik. Plan çalışması ile alanın işlevleri belirlenecek, nerede ne yapılacağına karar verilecek. Bu çalışmayı Karamanlı Kaymakamlığı ve diğer ilgili tüm kurumlarla birlikte yapıyoruz."

"Bu alanı korumamuz gerekiyor"

Gölün doğa turizmi ve eğitimi gibi alanlarda kullanımına yönelik çalışmalar yapacaklarına dikkati çeken Yılmaz, şöyle dedi:

"Burası 'kuş cenneti' potansiyeline sahip bir alan. Kuş gözlem kulesi ve seyir terasları, doğa eğitim merkezi gibi yapmayı düşündüğümüz yapılar var. Yürüyüş yolları, bisiklet güzergahları gibi çalışmalar planlıyoruz. Bunlar yapıldıktan sonra alanın tanıtımıyla birlikte insanları bilinçlendirme adına, gençlerin, çocukların doğa eğitimi adına aktiviteler yapılabilir. Ben herkesi, özellikle Burdurluları bu alandaki kuşları izlemeye davet ediyorum. Bu alanı korumamız ve gelecek nesillere bozmadan aktarmamız gerekiyor. Her mevsim birçok kuş türünü burada görüyor olmamız burayı kuş cenneti yapar diyorum. Burdur'un kuş cenneti diyebiliriz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/karatas-golu-burdurun-kus-cenneti-olacak_142879.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!