Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuş Cenneti Taşıma Suyla Kurtarılacak

Kars'ın Arpaçay İlçesi'nde bulunan, gerekli önlemlerin alınmaması, gölü besleyen suların bilinçsiz kullanılması ve kuraklığın etkisiyle tamamen kuruyan Kuyucuk Kuş Cenneti'nin kurtarılması için harekete geçildi.

yapi.com.tr
Kuş Cenneti Taşıma Suyla Kurtarılacak

DHA'nın haberine göre, Devlet Su İşleri (DSİ) Kuyucuk Gölü'ne yakmaşık 3 kilometre uzaklıktaki Kars Çayı'ndan kanal kazarak borular yardımı ile yılda 1 milyon metreküp su aktaracak.

Arpaçay İlçesi sınırları içinde bulunan 232 kuş türünün bulunduğu ancak, gerekli önlemlerin alınmaması, ilgisiz kalınması, gölü besleyen suların farklı yollarla kullanılması ve küresel ısınmanın da etkisiyle tamamen kuruyan Kuyucuk Kuş Cenneti'nin kurtarılması için çalışma başlatıldı. Vali Yardımcısı Musa Evin başkanlığında bir araya gelen Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem ile komisyon üyeleri, Kuyucuk Kuş Cenneti için neler yapılabileceğini görüştü.

Orman ve Su İşleri Kars Şube Müdürü Murat Doğanay, komisyonda bulunan Arpaçay Kaymakamlığı, Kuzey Doğa Derneği, Kafkas Üniversitesi, Çevre ve Orman İ Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri 13. Şube Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ 24'ncü Bölge Müdürlüğü, Avcılık ve Atıcılık İhtisas Derneği, Ziraat Odası ve Kuyucuk Muhtarlığının, Kuyucuk Kuş Gölü'nün kuruması ile ilgili olarak gölün kuruma nedenleri ve çözüm önerileri üzerine hazırladıkları raporları slayt eşliğinde sundu.

Vali Yardımcısı Musa Evin, toplantı sonunda bir ay önceki toplantıda müdürlüklerden Kuyucuk Gölü Sulak Alanında meydana gelen kurumanın sebepleri ve çözüm önerileri üzerine rapor hazırlamalarını istediklerini söyledi. Kurumların sorun ile ilgili çok önemli raporlar hazırladıklarına belirten Evin, DSİ'nin, Kuyucuk'u kurtarmak için 2017 yılında uygulamaya koyacağı proje ile yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Kars Çayı'nın en yakın noktasından Kuyucuk Gölü'ne buharlaşma ve yağış miktarını göz ününde bulundurarak yılda 1 milyon metreküp su verileceği kararını aldıklarını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kus-cenneti-tasima-suyla-kurtarilacak_126266.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!