Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuş Cenneti'nde de İmar Hazırlığı mı?

Gediz Deltası'nda Mutlak Koruma Alanı olan Degaj mevkisindeki arazi önce tel örgüyle çevrildi, ardından elektrik direkleri dikildi. Dava ve koruma kararlarına rağmen kaldırılmayan tel örgü ve direklerin 'imar hazırlığı' olduğu iddia edildi.

yapi.com.tr
Kuş Cenneti'nde de İmar Hazırlığı mı?

DHA' nın haberine göre, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “İzmir Kuşcenneti’nin içinde bulunduğu Güney Gediz Deltası Degaj mevkisinde ve Kozluca çiftliğindeki İşlek Sırtında yapılaşma çalışmaları var” iddiasında bulundu.

Türkiye’de gözlenen 469 kuş türünden 285 kuş türünün yaşadığı ve 117 türün kuluçkaya yattığı Degaj mevkisindeki arazinin tel örgüyle çevrilmeye başladığına belirten Prof. Dr. Sıkı, bunun inşaat hazırlığı olduğunu söyledi. Sıkı, “Söz konusu sulak alan bölgesinde 2008 yılında beton direklerin dikilmesine başlanmış ve 2012 yılında da alanın bir bölümü gözeli tel ile çevrilmiştir. İmar çalışmalarının başlandığı Degaj mevkisi; İzmir Kuşcenneti I. Derece Doğal Sit Alanı, Ramsar alanı ve Ramsar Sözleşmesi kapsamında oluşturulan Ulusal Sulak alanların korunması yönetmeliği ile Mutlak Koruma Alanıdır” dedi.

‘Eski haline getirin’

Prof. Dr. Sıkı yetkilileri görev çağırdı: “Kaçak yapılaşma girişimlerinin başlatıldığı yer 2003 yılında 4 milyon 100 bin TL bedelle adı gizli tutulan kişi/kişilerce satın alınmıştır. Bu kaçak yapılaşma çalışmalarının 1062 nolu parsel sahibi arsa sahibi kişi ya da kişiler tarafından başlatıldığı düşünülmektedir. Diğer taraftan 1998 yılı itibari ile II. Derece Doğal Sit Alanı olan Seyrek Belediyesi mücavir alanında, Kozluca çiftliği mevkisindeki İşlek Sırtı adı ile anılan tepede parselasyon çalışmaları yapılmış olup bu çalışmalar nedeni ile fiziki müdahalede bulunan kişi veya kişilere Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2000/170 dosya numarası ile dava açılmıştır. Daha sonra imar çalışmaların yapıldığı ve bu kapsamda beton elektrik direklerin dikildiği tepe 1999 yılında I. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiş olup Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı karara rağmen adı geçen yerde elektrik direkleri hala dikili durmaktadır.”

“I. Derece Doğal Sit Alanı içinde yapılan bu fiziki müdahalelerin ortadan kaldırılarak alanın eski doğal durumuna getirilmesini ilgililerden ve yetkililerden bekliyorum. Yapılan çalışmalar I. Derece Doğal Sit Alanında fiziki müdahale niteliğinde olup Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir. Kuş Cennetinin sahip olduğu haklarının korunması ve söz konusu yapılaşma müdahalelerini engellemek için ilgili ve yetkili Cumhuriyet Baş Savcılarını göreve davet ediyorum.”

ETİKETLER: Kuş Cenneti
http://www.yapi.com.tr/haberler/kus-cennetinde-de-imar-hazirligi-mi_116454.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!