Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuş Cennetine "Baraj" Tehditi!

Doğu Anadolu’nun en zengin sulak alanlarından biri olan ve 'Tabiatı Koruma Alanı' niteliğindeki Aras Nehri Kuş Cenneti, baraj tehdidiyle karşı karşıya.

yapi.com.tr
Kuş Cennetine "Baraj" Tehditi!

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde yapımı planlanan Tuzluca Barajı, 249 kuş türünün yaşam alanı olan bu önemli sulak alanı yok edecek. Uzun süredir bölgede bilimsel çalışmalar yürüten Kuzey Doğa Derneği ise Aras Kuş Cenneti'nin yanı sıra zengin tarım alanlarını da 45 metre su altında bırakacağı öngörülen Tuzluca Barajı'nın engellenmesi için imza kampanyası başlattı.

Milli parklar "Koruma alanı olmaya uygundur" dedi

Sol.org.tr'den Yusuf Yavuz'un haberine göre, Kuzey Doğa Derneği tarafından Aras Nehri Kuş Cenneti'nde yapılan bilimsel çalışmalar kapsamında alanda 249 kuş türü tespit edildi. Kuzey Doğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, 'Tabiatı Koruma Alanı' niteliğine sahip olan Aras Kuş Ceneti'nin koruma altına alınması için yapılan başvurulara, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden (DKMP) "Tabiatı Koruma Alanı olmaya uygundur" yanıtının geldiğini ancak Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün (DSİ) sulama amacıyla bölgede yapmayı planladığı Tuzluca Barajı'nın bu önemli kuş cennetini yok edeceğini kaydetti.

Doğunun ilk "tabiatı koruma alanı" olabilir

Türkiye'de 15 yıldır Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmediğini anımsatan Şekercioğlu, Aras Nehri Kuş Cennetinin bu kapsama alınması durumunda hiç koruma alanı bulunmayan Doğu Anadolu Bölgesi için bir ilk olacağına işaret ederek bölgenin ekoturizm açısından da önemli olduğunu dile getirdi.

Aras için 11 bin imza toplandı

Aras Nehri Kuş Cenneti'nin Tuzluca Barajı ile yok edilmesini önleyebilmek amacıyla (www.arasikurtar.org) adresinden bir de imza kampanyası başlattıklarını belirten Doç Dr. Şekercioğlu, kamuoyunu bugüne kadar yaklaşık 11 bin imzaya ulaşan kampanyaya destek olmaya çağırdı. Kampanya metnine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na yönelik bir de mektup eklendi.

Bakan Eroğlu "korumak boynumuzun borcu" demişti

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun 2012 yılı Dünya Çevre Günü'nde "Bu kuş cennetini korumak boynumuzun borcudur" açıklamasında bulunduğu anımsatılan imza kampanyası metninde, Kars ve Iğdır sınırını kapsayan Aras Nehri Kuş Cenneti’nin yok olmaması için Tuzluca Barajı'nın derhal durdurulması talep ediliyor.

Aras'ın kaderi yetkililerin vereceği karara bağlı

Aras Nehri Kuş Cenneti’nin alternatifinin bulunmadığı ancak tarımsal sulamada alternatifin çok olduğuna işaret edilen kampanya metninde özetle şu ifadelere yer veriliyor: "Binlerce yıldır insanlığa ve bunca canlıya yaşam sunan Aras Vadisi’nin kaderi yetkililerin vereceği bir karara bağlı. Planlanan Tuzluca Barajı, Aras Vadisi’ne yapılırsa, 249 kuş türünün yaşadığı, beslendiği ve ürediği alan sular altında kalacak. Göçmen kuşların şu dünyada barınacak çok yerleri kalmadı zaten!"

Eğer siz de bir yere gidip geri döndüğünüzde evinizi yerinde bulamasaydınız ne hissederdiniz? Aras Vadisi, her ilkbahar ve sonbaharda milyonlarca kuşun göçüne tanıklık eder, insanları olduğu gibi, göçmen kuşları da coşkuyla kucaklar ve onlara ev sahipliği yapar.

Bakan Eroğlu'na verdiği sözü hatırlatıp Aras'ı Kurtarın

Bu bölgede bırakın baraj yapmayı, tam tersine bölgenin koruma altına alınması, Iğdır’ın ekoturizm merkezi haline getirilmesi, ekolojik ve ornitolojik araştırma ve ekoturizm çalışmalarının desteklenerek devam etmesi Iğdır ve dünyamız için hayati önem taşıyor. Geç olmadan, bu cennet canlılarıyla yok olmadan kampanyayı destekleyin ve Bakan Eroğlu’na verdiği sözü hatırlatarak Aras Nehri Kuş Cenneti’ni kurtarın."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kus-cennetine-baraj-tehditi_111404.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!