Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaz Dağları'nda Çevre Felaketine Yol Açan Şirketten Açıklama

Çanakkale Kirazlı'da altın madeni çıkaracak Kanadalı şirketin CEO'su John McCluskey, ağaçların kesildiği Kaz Dağları’nda mevkiinin altı yıllık proje sonunda eski haline getirileceğini ifade etti.

yapi.com.tr
Kaz Dağları'nda Çevre Felaketine Yol Açan Şirketten Açıklama

Çanakkale Kirazlı'da yaşanan çevre felaketine yol açan Kanadalı şirketin CEO'su John McCluskey konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Alamos Gold CEO’su John McCluskey, protesto gösterilerini ‘siyasi amaçlı dezenformasyon’ olarak nitelendirerek, madeni çıkarmak için kullanılacak siyanürün çevreye sızmasının mümkün olmadığını iddia etti. Sözcü'de yer alan Reuters kaynaklı habere göre; ağaçları Alamos Gold şirketinin değil hükümet birimlerinin kestiğini belirten McCluskey, “Bunun için parayı önceden ödedik. Anlayışla karşılamanız gereken şey, ormancılık izinleri kapsamında, bu izinler için 5 milyon dolar ödedik. Bu ücretin büyük unsuru yeniden ağaçlandırmak için” ifadelerini kullandı.

McCluskey, “Altı buçuk yıl içerisinde, bu alanın tüm merkezi yeniden ekilecektir. 10 yıl içerisinde biraz daha fazlası yapılacak ve yeniden bir ormana benzeyecektir” dedi. Siyanürün altını çıkarmak için gerçekleştirilen kazı sürecinin son aşamasında kullanılacağını söyleyen McCluskey, şirketin çevreye sızıntı olmaması için gerekli tüm tedbirleri aldığını iddia ederek, madencilik faaliyetlerin su yataklarını etkilemeyeceğini savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaz-daglarinda-cevre-felaketine-yol-acan-sirketten-aciklama_174363.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!