Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kazanlı Firma Depreme Karşı

Avrupa, Amerika ile Japonya’da kullanılan ve depreme karşı binaların ayakta kalmasını sağlayan sistem, Kazan’daki bir firmanın mühendisleri tarafından geliştirilerek Türkiye’de de üretilmeye başlandı.

yapi.com.tr
Kazanlı Firma Depreme Karşı

DHA'nın haberine göre, Avrupa'nın bazı ülkelerinde, Amerika'da ve depremlerin yoğun yaşandığı Japonya'da kullanılan ve depreme karşı binaların ayakta kalmasını sağlayan sistem, Türkiye'de de üretilmeye başlandı. Kazan'da Mim Mühendislik çatısı altında kurulan Tis Teknoloji bünyesinde çalışan mühendisler tarafından geliştirilen sistem sayesinde deprem sırasında binanın yıkılmasının önüne geçileceği, binanın depremden sonra da kullanılmasının mümkün olacağı kaydedildi. Deprem yönetmenliğine göre önemli yapılar, başta hastaneler olmak üzere hava limanları, viyadükler ve kritik merkezlerle benzeri yerlerde kullanılması şartı getirilen, ancak bugüne kadar yurt dışından ithal edilen sarkaç tipi deprem yalıtım cihazı, üretici firma tarafından Türkiye'de üretilmesine müsaade edilmemesi sebebiyle yurt dışından yüksek fiyatlara ithal ediliyordu. Mim Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı ve Makine Mühendisi Ahmet Şuyun ve firma bünyesinde çalışan mühendisler, sistemi geliştirip kendi markasını oluşturarak patentini almayı başardı. Geliştirilen sistemle 8 ve üzerindeki şiddette depremlerde binanın yıkılması engellendiği gibi, binanın işlevinin de devam edeceği kaydedildi.

Kolonlara yerleştiriliyor

Bina kolonlarına yerleştirilen sistem sayesinde deprem sırsında bina terazide dururken, sarkaçlar sayesinde yeraltı hareketleri absorbe edilerek binanın hasar görmesinin engellendiğini belirten Mim Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şuyun, “Türk mühendisler tarafından geliştirilen TDP adı verilen yalıtıcı madde, depremin tüm enerjisini sönümleyerek binanın adete bir kaygan zemin üzerinde yumuşak şekilde, şekil değiştirmeden hareket etmesini sağlıyor” dedi.

Şuyun, iki yıla yakın Arge çalışmasının ardından tamamladıkları sürtünmeli sarkaç tipi deprem yalıtım projeleriyle Türkiye'nin deprem gerçeğini kabus olmaktan çıkardıklarının, ilk olarak İran, ardından da Avrupa pazarına açılmayı hedeflediklerini kaydetti. Çok yüksek maliyetlere ithal edildiği için özel binalarda kullanılmayan sistemin Türkiye pazarına sunulmasının ardından yaygınlaşması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazanli-firma-depreme-karsi_143769.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!