Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kazdağları'nda Madene Karşı Mücadele Devam Ediyor

Kazdağları'nda Halilağa Bakır Maden Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi için TEMA Vakfı ve Çan Çevre Derneği’nin açtığı davanın bilirkişi keşfi yapıldı.

yapi.com.tr
Kazdağları'nda Madene Karşı Mücadele Devam Ediyor

Kazdağları’nda Koza Şirketi’nin Altın Madeni Kapasite Artırımı Projesi ve Cengiz Holding’in Halilağa Bakır Madeni Projesi için yürüttüğü faaliyete karşı çevrecilerin direnişi sürüyor. Proje için köylüler ve çevrecilerin açtığı davanın bilirkişi keşfi 21 Kasım Pazar günü yapıldı.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre; Kazdağları'nda, Kanadalı Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş.'nin çevreye verdiği tahribatın ardından, Cengiz Holding 2019 yılında Halilağa Bakır Ocağı Tesisini 55 milyon dolara satın alarak, Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Projesi için çalışma başlatmıştı.

Keşfin Hacıbekirler Köyü'nden başlaması beklenirken, Muratlar Köyü'nden başlatıldı. Hacıbekirler Köyü'nde bekleyen kalabalık grup, hemen Muratlar Köyü'ne geçti. Davacıların, keşfe müdahil olma isteği bilirkişi hâkimi tarafından reddedildi. Çevreciler ve köylüler, Cengiz Holding’i açtıkları pankart ve dövizler ile protesto etti.

“Bir kişi zengin olacak diye mağdur olamayız”
“Biz altın değil mera istiyoruz” diyen köylü bir kadın “Bir tek kişi zengin olacak diye bütün köy halkı mağdur olamayız. Bizim havamıza suyumuza dokunmasınlar. Bizim hayvanlarımız altın yemez. Ot ister, mera ister. Yapmasınlar bize bunu. Bize bir söz hakkı versinler. Dinlesinler, konuştursunlar. Hep onlar konuştu.” ifadelerini kullandı.

TEMA Vakfı, Çan Çevre Derneği ve davacılar adına konuşan avukat Burcu Özaydın, “Biz altı tane STK ve 80 yurttaş olarak ayrı bir dava açtık. Bizim davamızda olacağı için bu rapor, bilirkişi keşfine katılmak istediğimizi belirten bir dilekçe verdik ancak, hakim keşfe katılma talebimizi reddetti. Sadece gözlemci olarak katılabildik.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazdaglarinda-madene-karsi-mucadele-devam-ediyor_188068.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!