Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kazdağları’nda Rehabilitasyon için İmza Kampanyası

Binlerce ağacın kesildiği Kazdağları’nda rehabilitasyon işlemi yapılmadı. Ağacı kesen ancak rehabilitasyon çalışması için adım atmayan OGM’ye tepki gösteren yaşam savunucuları imza kampanyası başlattı.

yapi.com.tr
Kazdağları’nda Rehabilitasyon için İmza Kampanyası

Kazdağları’nda binlerce ağacın kesilmesine neden olan maden projesinin işletme ruhsatının 2 yıl önce sona ermesine rağmen alan hâlâ rehabilite edilmedi. Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) alanı rehabilite etmemesine tepki gösteren yaşam savucuları imza kampanyası başlattı.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; metalik madencilik şirketi Alamos Gold'un Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni projesinin 10 yıllık işletme ruhsatı 2 yıl önce, 13 Ekim 2019 tarihinde sona erdi. Çadırlı direniş ve kamuoyu baskısıyla işletme ruhsatı yenilenmedi. Ruhsatı bitiş tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1 yıl içerisinde yenilenmeyen Alamos Gold, yasa gereği 1 yıl önce Kazdağları'ndan tahliye edildi. Proje alanı tekrar OGM’ye geçti.

Bölgedeki ağaç kesimine ilişkin açıklama yapan Alamos Gold’un CEO’su John A McCluskey, “Ağaçları biz değil hükümet kesti. Bunun için parayı önceden ödedik. Ormancılık izinleri kapsamında 5 milyon dolar ödedik.” demişti.

Kesim için şirketten milyonlarca dolar alan OGM, 2 yıl geçmesine rağmen bölgede çalışma yapmadı. Şirketin bölgede faaliyette olduğu vakitte herkesin yakından bildiği Kazdağları’nın tahrip edilmiş fotoğrafı güncelliğini koruyor.

Kazdağları İstanbul Dayanışması'ndan Melis Tantan, yaban hayatının tekrar yeşermesi için acilen harekete geçilmesi çağrısı yaptı. “Kuşlara, ağaçlara sözümüz var” diyen Tantan şu ifadeleri kullandı: “Rehabilitasyon süreci kamuoyunun bilgisi dahilinde şeffaf bir şekilde, bilimsel saiklerle, işin gerçek uzmanlarıyla ve halkın katılımına, denetimine açık bir şekilde yapılmalı. Bakanlığın ismine 'iklim değişikliği' eklemek yetmiyor, önce iklim krizine neden olan maden projelerini iptal etmek ve bu rehabilitasyonları gerçekleştirmeleri lazım.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazdaglarinda-rehabilitasyon-icin-imza-kampanyasi_187532.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!