Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hızlanacak

İstanbul Kartal’da çöken binanın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı kentsel dönüşüm süreci hız kazanacak.

yapi.com.tr
Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hızlanacak

81 ilin valiliğine gönderilen genelgeyle, il ve ilçe belediyelerinin bölgelerindeki riskli binaları tespit edip 3 ay içerisinde bakanlığa bildirmeleri istenmişti.

Alan bazlı dönüşüm
Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre; bu kapsamda mazbatalarını alan belediye başkanlarının da ilk gündem maddesi bu konu olacak. AK Partili belediye başkanlarının ajandalarında da dönüşüm ilk sırada.

Kentsel dönüşüm, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı seçim manifestosunda da yer aldı. Göreve gelen belediye başkanları, 11 maddelik manifestonun harfiyen uygulanması için çaba harcayacak. Dönüşüm projeleri, şehirleri hem deprem riski, hem de çarpık yapılaşmadan kurtarmaya dönük olarak geliştirilecek. Geçmişteki tecrübeler doğrultusunda bina bazlı kentsel dönüşümden ziyade alan bazlı dönüşüm teşvik edilecek.

Yatay mimari uygulanacak
Şehirlerde vatandaşların daha güvenli bir çevrede yaşamaları için projeler yapılacak. Bu kapsamda her kentte pilot uygulamalar başlatılacak ve dikey mimari yerine yatay mimari uygulanacak. Dönüşüm alanları ile yeni imara açılan bölgelerde de yatay mimari tercih edilecek. Kentsel dönüşüm alanlarında insanların günlük hayatını kolaylaştıracak tüm akıllı şehir uygulamaları da desteklenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-calismalari-hizlanacak_171835.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!