Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşümde Bürokrasi Yoruyor!

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) organizasyonuyla düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı’nda gayrimenkul sektörünün oyuncuları bir araya geldi.

yapi.com.tr
Kentsel Dönüşümde Bürokrasi Yoruyor!

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) organizasyonuyla düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı’nda gayrimenkul sektörünün oyuncuları bir araya geldi. Hürriyet'in haberine göre, hızlı kentsel dönüşüm için müteahhitler ve hak sahipleri arasında yapılan anlaşmaların, ileride değişmemesi gerektiğinin altını çizen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bir gayrimenkul projesine başlarken arsa sahibi ile yapımcı firma arasındaki ilk ilişki o arsa ile ilgili tapu ve imar bilgilerinin paylaşımıdır. Bu bilgiler resmi olarak alındıktan sonra bu arazi ile ilgili taraflarca tapu daireleriyle belediyelere verilecek bir sözleşme ile mevcut haklar sabitlenmelidir. Projelerimizi tasdik ettirip, ruhsat alıp, pazarlama aşamasına getirene kadar kat ettiğimiz yollarda karşılaştığımız bürokratik engeller bizleri çok yoruyor. Sürekli değişen kanun ve yönetmelik maddeleriyle her belediyedeki farklı uygulamalar da canımızdan bezdiriyor. Ayrıca gayrimenkul sektöründe daha fazla yabancı sermaye ve yatırımcı görmek istiyorsak bir takım radikal kararlar ile müktesep hak ve bürokrasi meselesinin halledilmesinin şart olduğuna inanıyoruz” dedi.

Master plan şart

Dönüşümün master plan çerçevesinde yapılması gerektiğini belirten Aşçığlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, “Sadece yapıları dönüştürüyoruz. Yerel yönetimlerin desteğiyle dönüşüm yapılmalı. Vergi, harçlar düşürülmeli, sektör teşvik edilmeli. Biz bu işi seferberlik gibi yapmalıyız. Acelemiz var. Deprem tarafından tehdit ediliyoruz. Az kazanmaya hazırız” dedi
Fikirtepe Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu ise Çevre ve Şehir Bakanlığı’nın müteahhit firmaları sınıflandırması gerektiğini vurguladı. Nuhoğlu, tecrübesiz firmaların dönüşüm sürecine zarar verdiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusumde-burokrasi-yoruyor_152631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!