Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Planlama Alanının İlk Ansiklopedik Sözlüğü Hazırlandı

Mimarlık, tasarım, kültür-sanat ve şehircilik alanlarının uzman YEM Kitabevi, Kentsel Planlama Ansiklopedik Sözlük, Kentsel Ulaşım ve Kent Ekonomisi kitaplarını uzmanların ve ilgililerin beğenisine sundu.

yapi.com.tr
Kentsel Planlama Alanının İlk Ansiklopedik Sözlüğü Hazırlandı

Yarım yüzyılı aşan bir süredir kent planlaması eğitimi verilen Türkiye’de, kentsel planlama alanında ilk kez hazırlanan Ansiklopedik Sözlük kitabı, ülkemizdeki tüm planlama bölümlerinden 92 akademisyen ve uzmanın katılımı ile gerçekleştirilen ve son derece geniş bir ilgi alanına sahip olan mekânsal planlama konusunda yapılmış kapsamlı bir çalışmanın ürünü. Ninova Yayıncılık tarafından yayımlanan Sözlük, Melih Ersoy tarafından derlendi.

Bu çalışma ile kentsel planlama alanında yayımlanmış sözlük çalışmalarının bir adım ötesine geçilerek, kapsam bakımından, ansiklopedi ile sözlük arasında kalan bir alanın doldurulması hedeflendi.

‘Kentsel Planlama: Ansiklopedik Sözlük’ kitabında, planlamada analiz teknikleri, bölge planlama, çevre ve yaşam kalitesi, ekoloji ve planlama, ifade teknikleri, imar hukuku, kent ekonomisi, sosyolojisi, tarihi, kent, kentleşme, kentsel koruma, kentsel standartlar, kentsel politika, kentsel riskler, kentsel tasarım, kentsel yenileme ve dönüşüm, sanayi, konut, kıyı, turizm planlaması, ulaşım ve lojistik hizmetler ve benzeri konu başlıkları 250 madde halinde okurların incelemesine sunuluyor.

'Kentsel Planlama Ansiklopedik Sözlük'ü almak için tıklayınız.

Kentsel Ulaşım

Ninova Yayıncılık tarafından yayımlanan Kentsel Ulaşım kitabının yazarı Tülay Kılınçaslan... Ulaşım teknolojisinin tarihsel gelişimiyle başlayan Kitap; yaşam kalitesini doğrudan etkileyen yol ağı tasarımı ve kent merkezi, konut, sanayi gibi kentsel işlevlerin ulaşımla ilişkisini ve yol kademelenmesini açıklayan bölümle devam ediyor. Çevresel değerlerin ön plana çıktığı günümüzde, bisiklet ve yaya yollarının tasarım ilkeleri de yer alıyor.

Büyük kentlerde ulaşım sorunlarına çözüm olarak öne sürülen toplu taşıma türleri, taşıma sistemlerinin planlanması ve tasarımına ilişkin bilgiler kitabın üçüncü bölümünde Doç. Dr. Ela Babalık Sutcliffe tarafından anlatılıyor. Dördüncü bölüm ise; ulaşım planlaması konusunu dört aşamalı planlama süreci, yolculuk talebinin belirlenmesi, türel dağılım ve yolculukların ulaşım sistemine yüklenmesi bağlamında aktarıyor. Yaşanabilir kentleri ortaya çıkarmayı hedefleyen yerel yönetimlerin ne tür ve yöntemde ulaşım politikalarına sahip olması gerektiği grafiklerle Prof. Dr. Cüneyt Elker tarafından son bölümde tartışılıyor.

'Kentsel Ulaşım'ı almak için tıklayınız.

Kent Ekonomisi

Sektörlerin tarihsel gelişimini ve kentleşme süreci, toplumsal ve teknolojik evrimlerle ilişkili olarak inceleyen Kent Ekonomisi kitabı İsmet Kılınçaslan tarafından kaleme alındı. Azgelişmişlik olgusunu, farklılaşan ekonomik yapı ve kentsel biçimlenmelerle birlikte ele alınan Kitap, kuramsal bilgilerin ardından somut örneklerle konuları irdeliyor; kentsel ve bölgesel veriler, yabancı ülkelerle karşılaştırılıyor.

Kitap öncelikle kent planlama ve iktisat lisans eğitimine yönelik olmasına karşın, içerdiği konular itibariyle yerel yöneticilere ve araştırma yapan tüm kişi ve kuruluşlara kaynak sağlıyor.

'Kent Ekonomisi'ni almak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-planlama-alaninin-ilk-ansiklopedik-sozlugu-hazirlandi-_102767.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!