Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mavi Akım Hattı Kapanmayacak

Enerji Bakanı Hilmi güler, Mavi Akım doğalgaz hattından gaz alımının durdurularak iç kaynaklara yönelme kararının hattın kapatılması anlamına gelme

NTV-MSNBCb>Enerji Bakanı Hilmi güler, Mavi Akım doğalgaz hattından gaz alımının durdurularak iç kaynaklara yönelme kararının hattın kapatılması anlamına gelmediğini söyledi.

Enerji Bakanı, Kerkük-Hayfa hattının Türkiye için bir tehdit olmadığını belirtti. Kerkük-Yumurtalık hattının açılması konusunda bir gelişme olmadığını kaydeden Güler, önümüzdeki günlerde konunun açıklığa kavuşacağını söyledi.
Enerji Bakanı Hilmi güler, Mavi Akım doğalgaz hattından gaz alımının durdurularak iç kaynaklara yönelme kararının hattın kapatılması anlamına gelmediğini söyledi. Güler “ülkemizin çıkarlarına uygun olduğu için bu kararı aldık” dedi. Bakan Güler, Dünya Enerji Ajansı’nın düzenlediği “Dünya Enerji Bakanları” toplantısına katılmak üzere, Fransa’nın başkenti Paris’e İstanbul bağlantılı hareketinden önce, Esenboğa havaalanında açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bakan Güler, Mavi Akım projesiyle ilgili anlaşmada, 20 Şubat’ta gaz akışının başladığı hattın 20 Ağustos’a kadar bir “deneme dönemi” olduğunu belirtti. “Bu dönem içinde Rusların gaz vermeme, bizim de gaz almama hakkımız var” diyen Bakan Güler, anlaşmanın gereği olarak 12 Mart tarihine kadar gaz aldıklarını hatırlattı. Türkiye’de enerji dengesi çalışması yaptıklarını ve kömür, baraj, doğalgaz ile diğer mobil santrallerle ilgili çalışmalarını devam ettiklerini belirten Güler, şunları kaydetti:
“Burada mümkün olduğu kadar ulusal kaynaklarımıza ağırlık vererek, daha ucuz, daha ekonomik kaynaklara ağırlık verme çalışmalarımız var. Bununla ilgili çalışmalarda gördüğümüz gibi, bir süre gaz almama hakkını kullanmak istediğimizi Rus tarafına bildirdik. 12 Mart’ta bunu durdurduk. ’20 Ağustos’a kadar hakkımızı kullanmak istiyoruz’ dedik. Burada ihtiyaç olduğu takdirde alacağımızı biliyoruz.”

MUSUL-HAYFA HATTININ OLASI ETKİLERİ
Bir gazetecinin, “Musul-Hayfa hattının açılması Türkiye’ye bir tehdit oluşturacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine “Bizim için tehdit unsuru olacağını düşünmüyorum” diyen Güler, Kerkük-Yumurtalık boru hattı konusunda da şimdilik bir gelişme olmadığını, depoların dolu şekilde beklediğini söyledi.
Kerkük-Yumurtalık boru hattı konusunun ilerki günlerde açıklığa kavuşacağını, ancak şu an için bir sıkıntı olmadığını dile getiren Bakan Güler, hattın bir an önce çalışmasını arzu ettiklerini kaydetti.

BULGARİSTAN’DAN ELEKTRİK ALIMININ DURDURULMASI
Güler, Türkiye’de şu an için barajların en üst seviyeye kadar su dolu olduğuna dikkati çekerken, Türkiye’nin büyük verimli bir dönem yaşadığına işaret etti. Kömür santrallerini çalıştırmayı düşündüklerini belirten Bakan Güler, “Bununla ilgili radikal kararlar aldık” dedi.
Aldıkları kararlar çerçevesinde, Bulgaristan’dan ithal edilen elektriği de, anlaşmaya uyulmadığı için kestiklerini hatırlatan Güler, Bulgar tarafının bunu anlayışla karşıladığını ve Bulgar Enerji ve Bayındırlık Bakanı’nın görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geleceğini bildirdi.
Bulgaristan’ın Türk müteahhitlerine bir otoyol, iki de baraj yapma sözü verdiklerini, ancak bunun yerine getirmediklerine dikkati çeken Bakan Güler, şöyle devam etti:
“Biz bunu yerine gelmediği için kestik. 1.2 milyar dolarlık elektrik alımıydı, geri kalan 740 milyon dolarlık kısmı almayı düşünmüyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konuyu görüşeceğiz. Şu anda biz barajlardan ve kömür santrallerinden daha ucuz, fırsat maliyeti açısından ucuz elektrik üretiyoruz. Bunun da ülkemizin çıkarları doğrultusunda olduğu için elektriği kestik. Çalışmalarımız devam edecek. Sektörle ilgili köklü kararlar alacağız.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-akim-hatti-kapanmayacak_4182.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!