Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Toplu Konut Satışa Sürdü Arsalar ‘İşgal’de Çıktı

İstanbul, Ankara ve Adana'daki arazilerini Eskidji Müzayede Evi aracılığıyla satmaya karar veren Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kötü bir sürpriz ile k

Hürriyetb>İstanbul, Ankara ve Adana'daki arazilerini Eskidji Müzayede Evi aracılığıyla satmaya karar veren Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kötü bir sürpriz ile karşılaştı. TOKİ'nin boş olduğu sanılan bu arazilerinin büyük bölümünün işgal edildiği ve yasadışı yollarla kulanıldığı ortaya çıktı.

TOPLU Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) Emlak Bankası'ndan devraldığı ve 20 Aralık'ta satışa sunacağı imarı olmayan arazilerin, belediye parkı, Futbol Federasyonu'nun ya da bir restoranın arka bahçesine dönüştürüldüğü ortaya çıktı.

Eskidji Müzayede Evi tarafından İstanbul, Ankara ve Adana'da 20 Aralık 2003 tarihinde satışa sunulacak 51 araziden İstanbul Beşiktaş'ta bulunan 13'ü, şu anda sahibi olmayan kişi ya da kurumlar tarafından kullanılıyor. Eskidji, imarı olmayan bu arazilerin müzayede ile satışa sunulacağını da şu andaki kullanıcılara bildirdi. İşgal edilen tüm arazilerin üzerine de önceki günden itibaren Eskidji tabelası asılarak, satış kararı ve müzayede tarihi kamuoyuna duyuruldu.

Eskidji Müzayede Evi'nin sahibi Dikran Masis, ‘‘Beşiktaş'taki bu arsaları işgal eden kişi ya da kurumlara zamanında Emlak Bankası satmayı teklif etmiş ama kimse almamış. Şimdi satışa çıkarılınca Eskidji tabelaları konulunca kıyamet kopuyor. Arazileri işgal eden kullanıcılar ilk günden sıraya girdi’’ dedi.

Masis, arsaların imarı olmamasının kullanılmayacağı anlamına gelmediğini belirterek, ‘‘Bu arsalar otopark, açık kafe olur, yol kenarındakilere reklam tabelası konulabilir. Emsallerinin hepsinin imarı var, belki ileride hukuki süreç içinde bu sorunun da çözülebileceğini düşünüyorum’’ diye konuştu.

ARAZİLER BETONLAŞMIŞ

Eskidji Beşiktaş Bölge Ortağı Cengiz Aksoylar da, Beşiktaş'ta TOKİ'ye ait arazilerin şu anda başkalarının kullanımında olduğunun tabelalar asılırken ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi:

‘‘TOKİ ile bize gösterdiği arazilerin genellikle betonlaştığını, şekil değiştirdiğini ve bazen de bir restoran bahçesine dönüştüğünü gördük. Bazı araziler de çevresindeki binanın bahçesi haline gelmiş, bazılarının üzerinde büfe var. Beşiktaş'ta Belediye'nin geçtiğimiz günlerde açtığı Sporcular Parkı'nın arazisi de TOKİ'nin. Bunların hepsi imarsız yerler. Zamanında hükümetlerle belediye arasındaki çekişmeden dolayı imarsız kalmış. Şu anda devletin sahipsiz görülen arazilerini belediye korumaya çalışmış.’’

Cengiz Aksoylar, imarı olmayan bu arazileri şu anda kim kullanıyorsa onun almasının en doğru çözüm olduğunu, ancak kimseye öncelik tanınmayacağını ve müzayede de arazinin değerine satılacağını söyledi. Beşiktaş'taki arazilerin aslındaçok kıymetli olduğuna dikkat çeken Cengiz Aksoylar, ‘‘İmarı olmayan bu araziler için büyük inşaat şirketleri bile arıyor. Şu anda kullananların dışındakilerin bu arazileri müzayededen alması halinde, yakında imar çıkarma savaşı başlayacak gibi görünüyor’’ dedi.

TOKİ'NİN ARSASI SPORCULAR PARKI

Beşiktaş'ta geçtiğimiz günlerde belediye tarafından açılan Sporcular Parkı'nın kurulduğu arazi ve Etiler'deki lüks bir restoranın yan bahçesi de Toplu Konut İdaresi'nin satışa çıkardığı araziler arasında yer alıyor.

Miami gibi satarım

TÜRKİYE genelinde aralık ayında satışa sunulacak TOKİ arazilerinin tahmini değerinin 15 trilyon lira olduğunu söyleyen Eskidji Müzayede Evi sahibi Dikran Masis, bu arazilerin devamının da geleceğini belirtti.

Eskidji'nin kayıtlı müşteri sayısının 110 bini bulduğunu vurgulayan Dikran Masis, ‘‘ABD'de 1800'lü yıllarda Miami'yi devlet satmak istemiş, kimse almamış. Sonra özel sektöre devretmiş ve tüm Miami 17 günde satılmış. Bizdeki satışlar Miami'den daha hızlı olur’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toplu-konut-satisa-surdu-arsalar-isgalde-cikti_7253.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!