Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kışla Arazisine Villa Projesi

İstanbul’daki Çekmeköy Kışlası yine yapılaşmaya açılıyor. Büyük kısmı yeşil alan olan kışla arazisi üzerine Emlak Konut 1774 konut, 141 villa ve 56 ticari alan inşa edecek.

yapi.com.tr
Kışla Arazisine Villa Projesi

Askeri kışlaların şehir dışına taşınmasıyla birlikte “yeşil alan” olarak kalacağı açıklanan askeri araziler parsel parsel imara açılmaya devam ediyor. Son olarak İstanbul’un Çekmeköy ilçesine bağlı Taşdelen Mahallesi’nde bulunan 3’üncü Kolordu Komutanlığı’na bağlı Çekmeköy Kışlası da yapılaşmaya açılıyor. Binlerce metrekare büyüklüğündeki askeri araziye villa ve konutlar inşa edilecek.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş, Çekmeköy Kışlası arazisi üzerine Çınarköy Evleri adı altında bir konut ve villa projesi yapmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yaptı.

1774 konut ve 141 villa yapılacak
ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre, Çekmeköy Kışlası’nın 296 bin 923 metrekarelik bölümüne Çınarköy Evleri projesiyle 1774 adet konut, 141 villa ve 56 ticari alan inşa edilecek. Projenin maliyetinin ise tam 1 milyar 135 milyon 144 bin TL olacağı tahmin ediliyor. Yapılaşmaya açılan askeri alan, Kuzey Marmara Otoyolu ile Şile Otobanı’nın kesiştiği noktada yer alıyor. Alanın Sabiha Gökçen Havaalanı’na uzaklığı ise sadece 15 kilometre.

ÇED dosyasında milyonlarca lira değerindeki devasa arazinin yapılaşmaya açılma gerekçesi ise şöyle açıklanıyor: “Bölgede yeni konut alanlarına ihtiyaç olması gibi nedenlerden dolayı proje için bahsi geçen faaliyet sahası tercih edilmiştir.”

Çekmeköy Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Sami Yayla askeri arazinin yapılaşmaya açılmasına tepki gösterdi. Daha ÇED süreci tamamlanmadan Çınarköy adı verilen konut projesi için satış ofisi kurulduğunu ve dairelerin milyonlarca liraya satıldığını anlatan Yayla, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çınarköy Evleri adı verilen konut projesinin satış ofisine gittim. 2+1 daire fiyatı 4 milyon TL’den başlıyor. Ancak bilindiği üzere bu konut projesini Emlak Konut hayata geçirmeyecek, yandaş bir inşaat şirketine yaptıracaklar. Bu da adrese teslim bir ihaleyle olacak ve hem askeri alan talan edilecek hem de yine birilerine rant sağlanacak. Bu askeri arazi Çekmeköy ve İstanbul’un akciğerleri ama buna rağmen bu alanı da betona gömecekler. Bu zihniyetin ne ekolojik dengeyi, ne iklim dengesini ne de çocuklarımız geleceği olan yeşil alanları düşündüğü yok. Bu askeri alan Kuzey Ormanları’nın da kıyısında. Bu alanın yapılaşmaya açılmasıyla çevresindeki ormanlık alanlar da yavaş yavaş orman vasfını yitirecek ve zamanla bu alanlar da imara açılacak.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kisla-arazisine-villa-projesi_188728.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!