Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konak Pier'e Onay Çıktı

Projesi Eyfel Kulesi'nin mimarı Gustave Eifeel tarafından çizilen ve 60 milyon dolar (100 trilyon lira) harcanarak restore edildikten üç ay sonra r

Radikal
Konak Pier'e Onay Çıktı

b>Projesi Eyfel Kulesi'nin mimarı Gustave Eifeel tarafından çizilen ve 60 milyon dolar (100 trilyon lira) harcanarak restore edildikten üç ay sonra ruhsatı olmadığı için mühürlenen Konak Pier Alışveriş Merkezi'nde en büyük sorun çözüldü. Bayındırlık Bakanlığı, imar planına gerekli onayı verdi. Ancak Konak Belediyesi ruhsat için, 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan da proje onayı istiyor.
Tüm malzemesi Fransa ve Belçika'dan getirilerek 1881'de inşa edilen Konak'taki tarihi yapı, önce Fransız gümrük binası sonra İzmir gümrük binası olarak kullanıldı. Uzunca bir süre balık hali olarak da hizmet veren bina, alışveriş merkezine dönüşmeden önce kapalı otopark işlevi gördü.

Özfatura söz vermiş
Binayı 1995'te Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nden satın alan İZMER firması, İzmir Büyükşehir Belediyesi'yle imzalanan protokolden sonra restorasyona başladı. ABD'de projeleri çizilen Konak Pier Alışveriş Merkezi için Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan ve Kültür Bakanlığı'ndan izin alındı. Ancak Bayındırlık Bakanlığı, imar planını Kıyı Kenar Kanunu'na aykırı olduğu için kabul etmedi. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, izin konusunda firmaya taahhütte bulununca Mart 1997'de inşaata başlandı.
Alışveriş merkezi, 2002 yılının ekim ayında açıldı. Ancak, Bayındırlık Bakanlığı'nın imar planına onay vermemesini gerekçe gösteren Konak Belediyesi, faaliyete geçen işyerlerine ruhsat vermedi. Geçen yılın aralık ayında işyerlerinin kapatılması yönünde karar alan belediye, 2 Ocak 2003'te de binadaki 30 işyerini mühürledi.
Büyükşehir Belediyesi 3 Aralık 2002'de imar planını yeniden Bayındırlık Bakanlığı'na gönderdi. Bakan Zeki Ergezen, önceki gün bölgede ticari aktivitelere izin veren yeni imar planını onayladı.
İZMER'in sahibi Şener Koyuncuoğlu, belediyenin mühürleri açmasını ve ruhsat vermesini bekleyeceklerini söyledi. Konak Belediye Bakanı Erdal İzgi de, hukuki sürecin en önemli adımının gerçekleştiğini açıkladı.
İzgi, "İkinci aşamada İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan proje onayı alındıktan sonra ruhsat verebileceğiz" dedi.

Sırada yeni engeller var
Ancak Konak Pier'in aşması gereken iki önemli engeli daha var. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile mülkiyet ve Koruma Kurulu'nda onaylanması gereken sinemaların yer değişikliği sorunu henüz çözülmedi. Eski gümrük binasındaki yedi parselden üçü komutanlığa, diğer parseller büyükşehir belediyesi ve İZMER'e tahsisli.
Komutanlık, projeye başlandığında kendilerine verilen yeni liman yapma sözü tutulmadığı gerekçesiyle, Çakabey Limanı ve Pier binası içindeki yerlerini boşaltmadı. Komutanlık ayrıca Hazine' ye başvurup İZMER'e kiralanan kendi parsellerini geri istedi. Hazine de bu yönde dava açtı. Komutanlık inşaat ruhsatı verdiği için büyükşehir belediyesini de İçişleri Bakanlığı'na şikâyet etti. Ön soruşturma sonunda ruhsatı veren eski başkan Burhan Özfatura ve yeni liman yapımı için kefil olmadığı için Ahmet Piriştina'nın yargılanmasına karar verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konak-piere-onay-cikti_3063.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!