Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Balonu Patladı

İNTES Başkanı Koçoğlu: Mortgage'e Türkiye'nin hazır olmadığını söyledik. Ama bankalar anlamadı ve yarışa girdi. Bütün müteahhitler konut işine soyundu. Sonunda balon gibi şişen sektör patladı.

Halka ve Olaylara Tercuman GazetesiNTES Başkanı Koçoğlu: Mortgage'e Türkiye'nin hazır olmadığını söyledik. Ama bankalar anlamadı ve yarışa girdi. Bütün müteahhitler konut işine soyundu. Sonunda balon gibi şişen sektör patladı.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, konut sektöründeki aşırı şişkinlikten sonra balonun patladığını, sektörün bekleme sürecine girdiğini, piyasaların rahatladığını, dövizdeki gerilemenin inşaat maliyetlerine yansımasının ise bir ay içinde görüleceğini söyledi. Koçoğlu, konut kredisi faizlerindeki düşüşle birlikte tarihinin en hareketli dönemini yaşayan konut sektörünün patlayacağının önceden belli olduğunu, ancak bu tehlikenin çok geç fark edildiğini savundu. Demir, çimento ve seramikten en küçük inşaat malzemesi girdisine kadar her kalem üründe yaşanan maliyet artışının sektöre soğuk duş etkisi yaptığını vurgulayan Koçoğlu, şunları kaydetti:

En düşük seviye
'Mortgage diye adlandırılan ipoteğe dayalı konut edindirme kredisine Türkiye'nin hazır olmadığını, sektörün balon gibi şiştiğini defalarca gündeme getirdik, ancak bankalar birbirleriyle yarışa girince konut kredileri tarihinin en düşük seviyesine geldi, bu da konuta olan talebi, dolayısıyla yatırımı artırdı. Bütün müteahhitler konut işine soyuldu, inşaat maliyetleri tavan yaptı. Bu da cazip konut kredilerine rağmen maliyet yükselişi nedeniyle konut fiyatlarını astronomik rakamlara ulaştırdı, sonuçta balon gibi şişen sektör patladı. Bu patlamadan herkes mesajını aldı, ders çıkardı. Piyasanın karşılayamayacağı kadar talep olduğu takdirde iş kilitlenir, bu bir iktisat kuralıdır.'

Yüzde15 indirimli
Koçoğlu, bugün gelinen noktada konut kredisi faizlerinin yükselmesiyle azalan talebin konut fiyatlarını aşağıya çekmeye başladığını ifade ederek, 'Sektör bu yüzden duraklama sürecine girdi, bu da iyi oldu. Bu duraklamanın bir süre daha devam edeceğini tahmin ediyorum' görüşünü dile getirdi. Koçoğlu, döviz kurunun iki ay önceki seviyesine gerilemesi ve talebin azalmasının inşaat maliyetlerine olumlu yansımasının bir ay içinde görüleceğini ifade etti.

Bu arada konut sektöründe talebin durma noktasına gelmesiyle birlikte Antalya'nın Alanya ilçesinde, satılmayı bekleyen 15 bin konut için indirim kampanyası başlatılıyor. Yabancıların, 2003 yılından konuta yoğun ilgi göstermesi nedeniyle ilçede başlayan hızlı yapılaşma, satışların azalması nedeniyle yavaşladı.

ATSO Emlak Komitesi Başkanı Hüseyin Erkek, emlak satışlarında geçen yılın Eylül ayında durgunluk başladığını, bunun da yabancıya mülk satışını belirleyen yasanın iptal edilmesinden kaynaklandığını söyledi. Alanya'nın Mahmutlar Beldesi'nde emlakçılık yapan Alman Bernd Raithel de satışların geçen yıla oranla yüzde 70 oranında düştüğünü söyledi. Raithel, 'Satışlar geçen yıla göre çok düştüğü için kampanyalı satışlar başlattık. Bu haftadan itibaren, her hafta, 15-20 daireyi yüzde 15 indirimle satışa çıkaracağız' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-balonu-patladi_47332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!