Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Müteahhitlere Kredi Faiz Desteği Verilmeli"

Kentsel dönüşüm yasasında konutu riskli ilan edilen vatandaşa kira desteği ile birlikte kredi faiz desteği sunuluyor. Vatandaşın bu iki seçenekten birisini tercih etmesi isteniyor.

yapi.com.tr
"Müteahhitlere Kredi Faiz Desteği Verilmeli"

Milliyet'ten Yavuz Karaman'ın haberine göre, kredi faiz desteği almak isteyen vatandaş Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kredi faiz desteği veren bankaya giderek, bağımsız bölümü başına 100.000 TL kredi alıyor.  Uygulanan faizin yarısnı devlet  karşılıyor. Bu krediler 2 yıl anapara geri ödemesiz olarak konutlarda 10 yıl, işyerlerinde ise 7 yıl vadelendiriliyor.

Sermaye sıkıntısı...

Dönüşüm uygulamasına bakıldığında kredi faiz desteğinin neredeyse hiç kullanılmadığını belirten Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, dönüşümde müteahhitlere de kredi faiz desteği verilmesi gerektiğini söyledi.

Kiraz, “Bunun nedeni ise vatandaşların taşınmazları kendileri yapmak yerine bir müteahhit vasıtası ile yaptırmak istemeleri ve burada kira yardımı seçeneğini kullanmalarıdır “dedi.

Dönüşümde bankaların sürecin dışında kaldığını ve bu durumun yasa kapsamında müteahhitlerin kredi kullanımlarında ve sermaye yapılarında ciddi sıkıntılara yol açtığını ifade eden Ali Güvenç Kiraz, “Oysaki kredi faiz desteği bankalar tarafından riskli yapı ilan edilen veya riskli alan ilan edilen yerlerdeki taşınmazlar için müteahhitler lehine de tanzim edilebilmelidir” diye konuştu.

‘Süreç hızlanır’

Müteahhitlerin bu kredi faiz desteğinden faydalanabilmesi durumunda kentsel dönüşümün ivme kazanacağını ifade eden Ali Güvenç Kiraz, şunları söyledi:

"Şu an neredeyse çok düşük olan bankaların süreçteki rolü ciddi bir şekilde yukarıya çıkabilecek. Bankaların sürece katılım kentsel dönüşümü beklentinin çok üzerinde hızlandıracak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlere-kredi-faiz-destegi-verilmeli_118732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!