Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konutta KDV İndirimi Özel Sektöre değil TOKİ'ye Yaradı

Hükümetin tedbir paketi inşaat sektörünü pek de memnun etmedi. Sektörün önde gelenleri, KDV indirimi için "Uygulama özel sektörü değil Toplu Konut İdaresi'ni (TOKİ) mutlu edecek" derken, alım satım harçlarında yüzde 2 indirim ve konut kredi faizlerinde sübvansiyona gidilmesinin sektör için daha iyi olacağı görüşünde. TOKİ yetkilileri ise,

Referans Gazetesi
Konutta KDV İndirimi Özel Sektöre değil TOKİ'ye Yaradı

Hükümetin tedbir paketi inşaat sektörünü pek de memnun etmedi. Sektörün önde gelenleri, KDV indirimi için "Uygulama özel sektörü değil Toplu Konut İdaresi'ni (TOKİ) mutlu edecek" derken, alım satım harçlarında yüzde 2 indirim ve konut kredi faizlerinde sübvansiyona gidilmesinin sektör için daha iyi olacağı görüşünde. TOKİ yetkilileri ise, uygulamadan hayli memnun. Hükümetin krize karşı önlem paketinde yer alan 150 metrekare ve üzerindeki konutlara KDV indirimi uygulaması, sektör temsilcileri tarafından "yetersiz ve çözümden uzak" bulundu.
 
150 metrakere zaten az

Türkiye'de 150 metrekare ve üzerindeki konutların oranı, toplam konutların yüzde 5'ine denk geliyor. Bu konutların önemli bir kısmı TOKİ ile büyük inşaat şirketlerinin "hasılat paylaşımı" yoluyla hayata geçirdiği lüks projelerin elde kalmış dairelerinden oluşuyor. Sektör temsilcileri, hükümetin paketindeki yüzde 10'luk KDV indiriminin işte bu dairelerin satışını hızlandırmayı amaçladığını öne sürüyor. Uzmanlar ise Türkiye'de arz fazlasının oluştuğu konut tipinin özellikle 1+1 ve 2+1 gibi dar ve orta gelirlilere hitap eden yapılardan oluştuğunu belirterek, "Kriz paketi, emlak sektörünü canlandırmaktan çok uzak. TOKİ'ye sağlanan avantajlar kırılmadan piyasa canlanmaz" diye konuştu. 

Zaten piyasanın yüzde 80'den fazlasını oluşturan C ve D grubunun TOKİ'ye yönlendirildiğini dile getiren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, "Vergi, resim, harç konusunda TOKİ'ye tanınan ayrıcalıklar var. Konut alımı toplumda daha geniş tabana yayılacaksa, özel sektöre de benzer avantajlar tanınmalı" dedi. Dumankaya, bir iki aylık önlemlerle emlak sektöründeki sorunları çözmenin mümkün olmadığını vurgulayarak, "konut sektörü için alınacak önlemlerin tek başına bir paket olması gerektiğini kaydetti.

"Bu uygulama TOKİ ve TOKİ ile hasılat paylaşımı yapmış ancak konutları elinde kalmış şirketler için çıkarıldı" diyen Simpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Çelik de, halihazırda 3 aylık hiçbir uygulamanın sektöre bir şey katamayacağını söyledi. Çelik, "2009'da satışa çıkaracağım hiçbir proje 2010'dan önce bitmeyecek. Dolayısıyla bu 3 aylık uygulamanın yeni yapılacak konutlara bir faydası yok. Ama geçen yıl sattığımız ve bu 3 ayda teslim edeceğimiz konutlara yarayacak. Yani eski müşterilerimize güzel bir jest yapmış olduk" dedi.
 
TOKİ uygulamadan memnun

Bu arada hükümetin açıkladığı yeni önlem paketinden çıkan konutta KDV indirimi, inşaatçıları üzerken TOKİ'yi sevindirdi. TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, TOKİ olarak hükümet bütçesinden pay almadıklarını hatırlatarak, "Şu anda elimizde hasılat paylaşımı yoluyla yaptığımız projelerimizden kalan 150 metrekare ve üstü evlerimiz var. Bu uygulama ile elimizdeki bu daireleri kısa sürede satacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-kdv-indirimi-ozel-sektore-degil-tokiye-yaradi_67441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!