Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konya Ovası’nın Sulama Projesi 10 Yıldır Tamamlanamadı

2012 yılında yapımına başlanan ve 2020 yılında henüz tamamlanmadan açılış töreni yapılan Konya Ovası Mavi Regülatörü ve Apa-Hotamış İletim Kanalı, aradan geçen 10 yıla rağmen bir türlü hayata geçirilemedi.

yapi.com.tr
Konya Ovası’nın Sulama Projesi 10 Yıldır Tamamlanamadı

Konya Ovası Projesi'nin en önemli adımı olan “150 yıllık rüya” Mavi Tünel Projesi ile Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajlarında toplanan suyu Konya Ovası'na aktaracak olan Mavi Regülatörü ve Apa-Hotamış İletim Kanalı projesi çileye döndü. 2012 yılında temeli atılan ve 2017 yılında bitirilmesi planlanan proje kanallarda sürekli çökme yaşanması nedeniyle bir türlü hayata geçirilemedi.

Proje tamamlanmadan açılışı yapıldı
Öte yandan 2020 yılında proje tamamlanmadan açılış töreni yapıldı. Törende eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve birçok AKP'li isim hazır bulunurken,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ da açılış törenine video konferans aracılığıyla katılmıştı.

“Erdoğan Konya’ya geldiğinde kanallara göstermelik su veriliyor”
Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre; 36 mahalle muhtarı ve kooperatif başkanlarıyla birlikte proje alanında açıklama yapan Hotamış ve Havalisi Türkmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Kiraz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Konya'ya her gelişinde Mavi Tünel'den kanallara göstermelik olarak sular verildiğini ancak, Erdoğan'ın kentten ayrılmasının ardından kanallara su verilmediğini ifade etti.

Erdoğan'ın bürokratlar tarafından yanlış bilgilendirildiğini ifade eden Kiraz, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Konya'ya her gelişinde Mavi Tünel'den göstermelik olarak kanallar suyla doluyor, ama ne gariptir ki Cumhurbaşkanımız gittikten sonra maalesef kanallarda sular kesiliyor. Sorulduğunda ‘kanallarda göçük oldu, tünellerde patlama oldu' gibi kamuoyunu aydınlatıcı doyurucu bir bilgi verilmiyor.  Çiftçi bir türlü ilgililere yetkililere sesini duyuramıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ilgili bürokratlar tarafından eksik bilgiler verilerek yanlış yönlendiriliyor.

Sayın cumhurbaşkanımızın himayesinde buranın artık ele alınması yapım ve hizmete alınması sürecinin hızlandırılmasını talep ediyoruz. 2022 yılı olmuş ama ne tüneller ne de barajlar tam olarak bitirilmiş görünüyor.  Hotamış Göleti ve Mavi Tünel 2012 yılında atılan temelden sonra 560 gün sonra bitirileceği duyurulmasına rağmen Hotamış Göleti'nde su yok, kanallar çökmüş, kanallarda yer yer obrukların oluştuğu müteahhit firmaların işlerini terk ettiği bilgileri Konya çiftçisi arasında konuşulmaktadır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konya-ovasinin-sulama-projesi-10-yildir-tamamlanamadi_190733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!