Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Koruma Kurulu: Silüeti Fazla Etkilemiyor

Van’ın Gevaş ilçesindeki Selçuklular’dan kalma 700 yıllık tarihi Halime Hatun Kümbeti’ne neredeyse bitişik inşa edilen yurt binasıyla ilgili Koruma Kurulu’nun “Silüeti fazla etkilemiyor” dediği ortaya çıktı.

yapi.com.tr
2 Koruma Kurulu: Silüeti Fazla Etkilemiyor

Evrensel gazetesinden Sinem Uğurlu’nun haberine göre, 1. derece arkeolojik SİT alanı olan bölgede kaçak ve ruhsatsız olduğu öne sürülen yurt binasıyla ilgili soruşturma açılsa da, yetkililer dosyayı 2010 yılında kapatarak, yurt binasının bu şekilde kalmasına göz yumdu. Gevaş’ın AKP’li belediye başkanı yapıyla ilgili olarak “Bu görüntü tarihi katleden bir görüntüdür. Mutlaka ortadan kaldırılması lazım” demişti.

Van’ın Gevaş ilçesindeki Melik İzeddin tarafından 700 yıl önce kızı Halime Hatun için yaptırdığı Halime Hatun Kümbeti’nin güneybatısına 7 yıl önce yurt binası yaptırıldı. Bina, tarihi kümbetin dokusuna görüntü açısından zarar verdiği için büyük tepki çekti.

Van Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün bilgi edinme hakkı kapsamında yapılan bir başvuruya verdiği yanıta göre, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Gevaş Belediyesine ait olan Selçuklu Mezarlığı ile Halime Hatun Kümbeti, 30 mayıs 1985 tarihinde 1. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi.

Silüeti fazla etkilemiyormuş

Bölgede yapılaşma yasağı olduğu halde, 7 yıl önce kümbetin hemen yanı başında olarak inşa edilen yurt binasıyla ilgili Van Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun tartışılacak bir yorum getirdiği ortaya çıktı. Kurul, 13 Mayıs 2010’te kümbetin hemen yanı başındaki binanın SİT alanı dışında kaldığını öne sürerek, “Yüksekliğinin türbe siluetini fazla etkilemediği”ni söyledi.

Kurul ayrıca, ilçenin eğitim ve öğretim ihtiyacına destek olarak barınma sorununun karşılanmasına yönelik kamu hizmeti yaptığı için inşa edilen yurt binasına yönelik bir fiziki müdahalede bulunulmamasına karar verdiğini bildirdi.

Başkan ‘katliam’ demişti

Kümbetin siluetinin bozulmasıyla ilgili AKP’li Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, ağustos ayında yaptığı açıklamada, “Bu görüntü bu tarihi katleden bir görüntüdür. Bana göre bir cinayettir. Bunun mutlaka ortadan kaldırılması lazım” demişti.

Soruşturma dosyası 2010’da kapatılmış

Ancak, Van Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Bölge Kurulu, 2008 yılında MEB tarafından izinsiz ve ruhsatsız inşaat edilen yurt binasını yapan ve yaptıranlar hakkında adli ve idari soruşturma açılmasına karar verdiği halde, inşaata müdahalede bulunulmasıyla ilgili bir karar almadı. Van Valiliği de, 27 Aralık 2010 tarihinde ruhsatsız yurt binasının yapılmasına müsaade eden kamu görevlileriyle ilgili soruşturmaya izin verilmemesini kararlaştırdı. Belediye Başkanı’nın 2014 yılında “Yıktıracağız” dediği kaçak yurt binasının dosyası 2010 yılında tamamen kapatıldığı ortaya çıkmış oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koruma-kurulu-silueti-fazla-etkilemiyor_126377.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Spinoza, demokrasinin kusurlarını sıralarken; “Demokrasinin kusuru orta yetenekli kişilerin işbaşına gelmesine imkan vermesidir. Bunun tek çaresi, yüksek mevkileri, eğitim görmüş yetkili kimselerle sınırlamakdır.İnsanların sayısının çok olması bilgelik doğurmaz. Aksine, en aşağılık dalkavuklarınen yüksek mevkilere geçmelerini sağlayabilir” demektedir. YANITLA
  • Belediye Başkanı Sinan Hakan'ı haklı görüyorum. Yurt için, biraz uzak bölgelerde bir çok uygun araziler bulunabilirdi. Tarihi Eserlerin çevresinin bakımlı olması ve korunması gerekir. Bunu gören uzaklardan gelecek ziyaretçiler bu olayı bir saygısızlık örneği olarak karşılayacaklardır. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!