Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

16/9 Kulelerini Kurtaracak Hamle

Tarihi silüeti bozan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da tepki gösterdiği 16/9 kulelerinin ruhsatının iptali için dava açan Mimar Yusuf Özden şikayetini geri çekti. Danıştay feragati kabul ederse 16/9 için çıkan tıraşlama kararı iptal edilebilecek.

yapi.com.tr
16/9 Kulelerini Kurtaracak Hamle

Zeytinburnu sahilinde yapılan 16/9 projesinde yasalara uygun olmadığı gerekçesiyle inşaat ruhsatının iptal edilmesini talep ederek dava açan Mimar Yusuf Özden şikayetinden vazgeçti.

Vatan gazetesinden Emre Eser'in haberine göre Danıştay 14'üncü Dairesi feragati kabul ederse ruhsatı iptal edilen ve illegal konumda olan 16/9'un ruhsatı legal hale gelecek.

"Orası artık milli servet"

Ruhsatların iptal edilmesini sağlayan süreci başlatan Yusuf Özden ise şöyle konuştu:

"Ben inşaat imalat halindeyken ruhsatı veren kurumlara dava açtım. İmalatçıya açılmış bir dava değil, aksine plana yönelik bir davadır. Türkiye'de yargıya güvenim sonsuz fakat ben davayı açtıktan sonra karar çıkana kadar inşaat tamamlandı. İnsanlar tonlarca para vererek evleri satın aldı. Orada bir yaşam kurdu. Oraya yapılan yatırım milli servetimizin bir parçası. İnsanların evlerinden atılması vicdansızlıktır."

"Vicdanımın sesini dinledim"

"Ben de vicdanımın sesini dinleyerek karardan vazgeçtim. O katlarda oturan ev sahipleri davayı geri çekmemi istedi, onlarla süreç içerisinde konuşmalarımız oldu. Mağdur olduklarını anlattılar. Benden böyle bir talepte bulundular. Ancak firmadan kimseyle bir iletişimim olmadı. Bana kesinlikle teklifte bulunmadı, 5 kuruş almadım."

İki dava açılmıştı

Projeyle ilgili iki dava bulunuyor. Yusuf Özden'in açmış olduğu 'ruhsat iptal' davasında Danıştay iptal kararını onaylamıştı. Projenin sahibi Astay İnşaat ise düzeltme talebinde bulundu. Bu süreçte Danıştay'ın ruhsat iptal kararından yola çıkarak Cihat Göldemir,3 gökdelenin silüeti bozan kısmının yıkılması için dava açtı. Açılan davada mahkeme binaın yasal olmayan kısmının tıraşlanmasına karar verdi. Ancak Özden'in feragat talebi kabul edilirse bu dava da otomatik olarak düşecek.

Top Danıştay'da

Ankara Üniversitesi İdari Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Dursun Ulusoy, takdir hakkının Danıştay'da olduğunu söyledi: "Feragatinin kabulüne ya da reddine Danıştay karar verecek. Eğer feragati kabul ederse, dava düşecek ve ruhsatlar hukuki hale gelecek. Ancak kamuyu yakından ilgilendiren davalarda Danıştay feragati kabul etmeyebilir. Bu noktada ise ruhsatlar iptal olduğu için bu durum geçerliliğini koruyacak ve proje illegal bir yapı olarak kalacak. Kamusal bir dava olduğu için Danıştay'ın feragati reddetmesi gerktiğine inanıyorum. Danıştay feragati kabul ederse tekrar ruhsat iptal davası açılabilir mi derseniz, burada zaman konusu sorun olabilir. Çünkü mahkeme o zaman 'bugüne kadar ruhsat iptali için dava neden açmadın' diyebilir. Ancak bu durumda askıya çıkan bir plan olmadığı için imar planının iptali için ayrı bir dava açılabilir."

İstanbul'un tairihi silüetini bozduğu için eleştiri oklarının hedefi olan 16/9 projesine Cumhurbaşkanı Erdoğan da tepki göstermişti.

Ruhsatı nasıl aldı?

Arazi 2007’de Mesut Toprak’a satıldıktan sonra nazım imar plan teklifi yapıldı. 2008’de Belediye Meclisi’nin kararıyla ticaret ve turizm alanına çevrildi. Emsali 1'den 2.5'a çıkarıldı. 1/100'lik uygulama imar planı da 10 Kasım 2009 tarihli İBB meclis gündemine alınmasına karşın dosya, 13 Mart 2009’da meclis kararı ile iade edildi. 5216 sayılı kanunun 14. maddesinin “üç ay içinde belediye meclisinde görüşülmeyen kararlar onaylanmış sayılır” hükmüne karşın üç ay içinde karar alınmadı ve ilçe belediyesinin kararı kesinleşti. Ancak bu sürede değişen imar planı askıya alınmadı. Firma valiliğe yazı gönderdi ardından da Zeytinburnu Belediyesi'nden ruhsatını alarak inşaata başladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/16-9-kulelerini-kurtaracak-hamle_126559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!