Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Köylüler "Yangın Çıkacak" Uyarısında Bulunmuş

Kumluca yangını öncesinde köylülerin “Elektrik telleri yangın çıkaracak, önlem alın” uyarısı yaptığı, yetkililerin ise kulak asmadığı ortaya çıktı.

yapı.com.tr
Köylüler "Yangın Çıkacak" Uyarısında Bulunmuş

Antalya’daki yangınlardaki ihmaller serisi gün yüzüne çıkmayı sürdürüyor. Bölgenin elektrik dağıtımını yapan Cengiz Holding’e bağlı Akdeniz Elektrik Dağıtım’ın bakımını yapmakla sorumlu olduğu elektrik direkleri ve tellerinin uzun zamandır bakımsız olması sebebiyle sürekli olarak yangın çıkardığı ortaya çıktı. Birgün'den Demet Sargın'ın haberine göre, yaz aylarında genleşerek gevşeyen tellerin, rüzgârın da etkisiyle birbirine çarparak kıvılcım ve yangın çıkardığı köylüler tarafından dile getirildi.

Köylülerin Kumluca Tedaş İşletme Müdürlüğü’ne 3 Eylül 2013 tarihinde 419 kayıt numarasıyla vermiş oldukları ve işleme alınmasına rağmen yanıt verilmeyen dilekçelerde “Elektrik direkleri, bakımsız olduğu için her yıl aralıklarla rüzgârlı havalarda yangın çıkartmaktadır. Elektrik hatlarının ve direklerinin en kısa zamanda bakımının yapılmasını arz ederiz” ifadeleri kullandı. Verilen bu dilekçelere rağmen hiçbir denetim ve bakımın yapılmadığı elektrik iletim tellerinin yangının en büyük sebebi olduğu düşünülüyor.

Kumluca: En az 900 hektar orman

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara’nın hazırladığı raporda ise, yaşanan yangılarda toplam 1500 hektar ormanlık alanının yok olduğu belirtildi. Rapor göre, Kumluca Erentepe’de başlayan ve Toptaş, Belen, Güzören ve Sarıkavak mahallelerine yayılan yangında en az 900 hektarlık alan zarar gördü. 200 dekar sera alanı ile 100 dekar nar ve zeytin alanının da kül olduğu yangında, 17 ev de yaşanmaz hale geldi.

Adrasan ve Olympos’ta ise, 450 hektar orman, 200 dekar nar ve zeytin alanı ile 7 ev yandı. Raporda, 60 büyükbaş ve küçükbaş hayvanın yanı sıra, doğal bitki türlerinin de yok olduğuna dikkat çekildi.

Personel eğitimsiz müdahale yetersiz

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yangınlara müdahale esnasında helikopter ve uçakların dönüşümlü kullanıldığı, yangın kontrol altına alınınca araçların diğer bölgeye müdahale için gönderildiği ifade edilirken, raporda “Çevre illerden ve başka bölgelerden getirilmesi zaman alan yangın söndürme araçları nedeniyle yangına müdahalede yetersiz kalınmıştır. Yangına müdahale için kullanılan uçak ve helikopterler ile arazöz ve personel sayısı yeterli olmadığından yangınlara müdahale konusunda aksaklıklar yaşanmıştır” ifadelerine yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koyluler-yangin-cikacak-uyarisinda-bulunmus_145483.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!