Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yoksula Gelince Para Yok

Krizi Yaratan, Çözüm Bulamaz

Önceki gün İstanbul’da Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Politik Yüksek Lisans Programı ile birlikte gerçekleştirdiği “IMF-DB: Eleştirel Arayışlar” sempozyumunda bu soruların yanıtı arandı. Aslında sempozyum bir anlamda İstanbul’daki IMF-Dünya Bankası karşıtı eylemlere teorik destek niteliğini de taşıyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Krizi Yaratan, Çözüm Bulamaz

Bir yanda İstanbul’da süren yıllık toplantılarında açık, şeffaf, özeleştirel, yeni bir dönemin başladığının vurgulandığı bir tablo çizmeye çalışan ve krizden artık çıkış döneminin başladığını söyleyen IMF ve Dünya Bankası, öte yanda bugüne kadar bu kurumların izlediği politikalarla giderek yoksullaşan halklar, tırmanan işsizlik ve umutsuzluk...

Kendisinin hâlâ sosyalist olarak tanımlayabilen Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, “Bu kurumun başında sadece işimi yapıyorum” derken 65 yıllık geçmişe sahip IMF’nin son 65 haftasının önceki dönemden çok farklı olduğunu belirtiyor. Krizin artık sona ermekte olduğunu, küresel kararların alınmasında artık G7’nin devre dışı bırakılıp daha geniş katılımlı G20 dönemine geçildiğini, düşük gelirli ülkelere verilecek borç miktarının bir önceki yılın 4 kat fazlası olacağını tekrarlayan Kahn “60 yıl kadar önce, büyük buhran ve 2. Dünya Savaşı’ndan sonra liderler bir araya geldiler ve yeni bir küresel düzen yaratmaya karar verdiler, barışı ileriye götürebilmek ve ekonomik işbirliğini arttırmak adına. O zaman Birleşmiş Milletler’i kurdular ve aynı zamanda bu ikiz kardeşleri, Bretton Woods kuruluşlarını (IMF ve Dünya Bankası) yarattılar. Bugün liderler aynı fırsatla karşı karşıya. Küreselleşmiş dünyada talebin ve küresel işbirliğinin ve ekonomik konuların çok önemli olduğunu biliyoruz ve bu çerçevede bu işbirliğinin barış ve refah getirecek düzeyde şekillendirilmesi gerekir hepimiz için” diyor.

Peki, gerçekten durum IMF ve Dünya Bankası başkanlarının çizdiği tablo gibi mi? Ekonomik krizin çıkmasına yol açanlar, bugün nasıl bir çözüm üretiyorlar ve her şeyden önemlisi bu çözüm yolları krizi gerçek anlamıyla sona erdirebilecek mi?Önceki gün İstanbul’da Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Politik Yüksek Lisans Programı ile birlikte gerçekleştirdiği “IMF-DB: Eleştirel Arayışlar” sempozyumunda bu soruların yanıtı arandı. Aslında sempozyum bir anlamda İstanbul’daki IMF-Dünya Bankası karşıtı eylemlere teorik destek niteliğini de taşıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Politik Yüksek Lisans Programı Direktörü Prof. Dr. Ahmet Tonak’ın, “dünya ciddi bir krizden geçerken bu iki kuruluşun sürdürdükleri ve dayattıkları politikalara eleştirel bir bakış getirmeyi amaçladıklarını, etkinliğe katılanlarla bir tartışma havuzu oluşturmak istediklerini” vurguladığı sempozyumda Prof. Dr. Anwar Shaikh ve Prof. Dr. Hillel Ticktin’in de aralarında bulunduğu önemli iktisatçı, ekonomist, yazar, gazeteci ve siyasetçiler konuştu. Sempozyumda dile getirilen ortak fikirler özetle şöyle:

• Mortgage krizi bugün yaşanan krizin sebebi değil, sadece tetikleyicisi. Krizin asıl nedeni kâr motivasyonu ile hareket eden kapitalizmin iç çelişkileri…
• Krizin getireceği yapısal dönüşümler hâlâ tartışılıyor ve gelecek üzerine tartışmalar ve çatışmalar daha yeni başlıyor.
• Şu anda bile tüm kaynaklar sorunları yaratan kurumları doğrultmak ve ayağa kaldırmak için aktarılıyor.
• Bugün IMF’yi yöneten devletler değil, kapitalist sınıflar; çünkü para kapitalist sınıflarda.
• Devlet kapitalistlerin çıkarlarını koruyan bir örgüt… Daha önce gizlemelerine rağmen, kurtarma planlarına, destek paketlerine ve kredilere ihtiyaç duydukları bu dönemde devletin bu rolünü gizleme ihtiyacı duymuyorlar.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/krizi-yaratan-cozum-bulamaz_72962.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!