Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Küçük Çamlıca’da Dava Sürüyor

İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olan Küçük Çamlıca’da, Cengiz İnşaat’ı da bünyesinde barındıran Cengiz Holding’in ortağı Kazım Cengiz ile arazinin hissedarı olan bir grup yurttaş arasında arazi kavgası yaşanıyor.

yapi.com.tr
Küçük Çamlıca’da Dava Sürüyor

Mehmet Cengiz’in kardeşi ve Cengiz Holding’in ortağı Kazım Cengiz, hisseli araziye önce ortak oldu, şimdi de satılmasını istiyor. Çevresi lüks villalarla çevrili bir araziye 2.5 yıl önce satış yoluyla ortak olan Kazım Cengiz, yaklaşık 40 yıldır aynı arazi üzerine yaptıkları evlerde yaşayan yurttaşlara açılan “ortaklığın satış yoluyla giderilmesi” davasında davacı olarak görünüyor. Yurttaşlar, arazideki paylarının ve evlerinin ellerinden alınmak istendiğini belirtiyor. Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Üsküdar Bulgurlu Mahallesi Küçük Çamlıca Mevkii, Ovabaşı Sokak’ta yer alan 53 ada 2 parseldeki 8 bin 470 metrekarelik tarla vasfındaki arazinin çok sayıda hissedarı var. Lüks villaların arasında kalan araziye hissedarlar 1980’li yıllarda yaklaşık 25 kaçak bina inşa etmiş. Bu tarihe kadar da orada oturmuş. Evlerine elektrik, su ve doğalgaz bağlanmış.

Hisse payı giderek arttı
Kazım Cengiz, 12 Mayıs 2015’te söz konusu araziden 1701 metrekare hisse satın alıyor. Bu tarihten 3 ay sonra da Cengiz hisse payını 2 bin 222.24 metrekareye çıkarıyor. Bu sırada arazide 3.79 metrekare hissesi olan Feyzi Ciğerli, 31 Aralık 2015 günü diğer hissedarlara dava açıyor.
Ciğerli, arazinin ortaklar dışında üçüncü kişilere satışının engellenmesi yönünde ihtiyati tedbir konulmasını ve “ortaklığın satış yoluyla giderilmesini” (izaleyi şüyu) istiyor. Ciğerli, dava dilekçesinde arazinin kendi aralarında paylaşmalarının mümkün olmadığını belirtiyor.

‘Kötü niyet var’
Kazım Cengiz, 13 Haziran 2018’de de Feyzi Ciğerli’nin 3.79 metrekaresini de alarak payını 2 bin 226.03 metrekareye çıkarıyor. Davanın görüldüğü İstanbul Anadolu 14. Sulh Hukuk Mahkemesi 17 Şubat 2016’da ara karar vererek Ciğerli’nin “taşınmaz malikleri dışında üçüncü kişilere satışın engellenmesi yönünde ihtiyati tedbir” talebini dava sonuçlanıncaya kadar kabul ediyor. Hissedarların büyük bir bölümü davaya maliklerin hisselerinin mevcut konumda belli olduğuna dikkat çekerek itiraz ediyor. Taşınmazların mevcut haliyle kullanılması gerektiğini belirten hissedarlar özetle “Ciğerli’nin, 9 Mart 2015’te gerçekleştirdiği alım satım işlemi sonucu hissesi 3.79 metrekaredir. Hayatın olağan akışı içerisinde bir kişinin bu şekilde, yer satın almasına rastlanılmayacağı gibi 3.79 metrekarenin satın alması da akla ve mantığa ters düşmektedir. Alım satım işleminin kötü niyetli yapıldığı görülmektedir” ifadelerini kullanarak davanın reddini talep ediyor.

Cengiz davacı oluyor
Davanın 19 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşen duruşmasında Kazım Cengiz’in avukatı, Ciğerli’nin payını devralan Kazım Cengiz’in sıfatının davacı olarak değiştirilmesini talep ediyor. Mahkeme bu talebi 2 Ekim 2018’de kabul ediyor. Mahallede Kasım ayında keşif yapılıyor. Davanın bir sonraki duruşması ise önümüzdeki Şubat ayında görülecek.

***
Konuyla ilgili Cengiz Holding yetkilileri ise; “Sözü edilen arazinin Kazım Cengiz’in kişisel yatırımı olduğunu; Cengiz Holding’in bu yatırımda herhangi bir payı bulunmadığını belirtti. Kazım Cengiz’in sözü edilen arazide başka satın alma planı ya da arazide proje üretme düşüncesi bulunmamaktadır. Bölge ile bir planı bulunmayan Kazım Cengiz kimseyle arazi görüşmesi de yapmamıştır. Bu nedenle diğer hisse sahiplerine satış için baskı yaptığı iddiası bir spekülasyondan ibaret olup gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasını yaptı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucuk-camlicada-dava-suruyor_170230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!