Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küçükçekmece Meydanı İşte Böyle Dönüşecek!

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Küçükçekmece Gölü çevresinde ikamet eden Fatih Mahallesi sakinleriyle biraraya gelerek, bölgede gerçekleştirilecek olan dönüşümü konuştu. Yeniay, Küçükçekmece Meydanı'nı cazibe noktası haline getireceklerini belirtti.

yapi.com.tr
Küçükçekmece Meydanı İşte Böyle Dönüşecek!

6306 sayılı yasa kapsamında afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun ve uygulama gereği, Küçükçekmece ilçesi Fatih Mahallesi Küçükçekmece Meydanı ve çevresinin riskli alan ilan edilmesine ilişkin, mahalle sakinleriyle dönüşüm bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Avrasya Bir Vakfı'nda düzenlenen toplantıya, Başkan Yeniay'ın yanısıra Başkan Yardımcıları, Ak Parti İlçe Başkanı Temel Karadeniz, mahalle muhtarı Ahmet Yeşilyurt, Avrasya Bir Vakfı Genel Başkanı Şaban Gülbahar ve vatandaşlar katıldı.

“Meydan cazibe noktası haline gelecek”

Bölgenin dönüştürülmesine ilişkin plan proje ve çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Belediye Başkanı Aziz Yeniay, toplantıda Küçükçekmece Meydan ve çevresi için hayata geçirmeyi düşündükleri dönüşüm planını vatandaşlara anlattı. Yeniay, hedeflerinin yılda 1, 2 milyon insanın ziyarete geldiği, kafeler ve restoranların, sergi salonlarının yer aldığı ayrıcalıklı bir merkez oluşturmak olduğunu dile getirdi. Yeniay, ' Türkiye'de ilk kez planlı bir kent merkezi olması açısından da önem arz edecek olan Küçükçekmece Meydanı, dönüşüm sonrası Mimar Sinan Köprüsü, Menekşe Deresi ve Çekmece gölüyle de değerli bir bölge haline gelecek.' diye konuştu.

“Bodrum katlarını açık müze yapacağız”

Aziz Yeniay, bölgenin arkeolojik sit alanı olmasından doğan dezeavantajı da; tarihe zarar vermeden, gerekirse bodrum katlarını açık müze olarak dizayn ederek avantaja çevireceklerini; geçmiş’in tarihi kalıntılarından izler taşıyan Türkiye'nin konuşacağı bir merkez hedeflediklerini ifade etti.

“Yasa vatandaşı koruyor”

Küçükçekmece Meydan ve çevresinin riskli alan ilan edilmesinin vatandaş açısından bir şans olduğunu söyleyen Başkan Yeniay, ' Dönüşüm, vatandaşın malının elinden alınması demek değildir. Devletin, belediyelerin ve TOKİ'nin bu işten 1 kuruş karı olmayacak. Yasa zaten vatandaşı koruyor. Bu süreçte devlet vatandaşa; gerekli imtiyazı ve harç muafiyetini tanıyarak; kredi ve kira yardımını sağlıyor. Vatandaş nasıl isterse, dönüşüm öyle ilerleyecek. Bu noktada bizim görevimiz sadece koordinasyonu sağlamaktır. Bu şeffaf projeyi, vatandaşla elele tek yumruk olarak sürdürebilmemizdir aslolan. ' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucukcekmece-meydani-iste-boyle-donusecek_105420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!