Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kültürpark’ta Daha Fazla Betona Gerek Yok"

Kültürpark Platformu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark için Koruma Amaçlı İmar Planı ilişkin başlattığı çalışma sonrası açıklama yaptı. Açıklamada, Kültürpark’ta daha fazla betona gerek olmadığı vurgulandı.

yapi.com.tr
"Kültürpark’ta Daha Fazla Betona Gerek Yok"

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde Kültürpark’ın Koruma Amaçlı İmar Planı’na ilişkin çalışma başlatarak Kültürpark Anayasası hazırlandı. Çalışma sonrası Kültürpark Platformu yazılı bir açıklama yaptı.

BirGün’de yer alan habere göre; açıklamada, Kültürpark’ta yapılaşmanın 9 Eylül Kapısına yoğunlaştığı ancak Kültürpark’ta daha fazla betona gerek olmadığı belirtilirken, “Hangarlar sökülmüş, Odalar Birliği Pavyonu ve Celal Atik yıkılmış; ama yerlerine 20 bin metrekareden fazla bir inşaat zeminine sahip 2 yeni yapı eklenmiştir; bunlar plan taslağında yer almaktadır. Kültürpark Platformu olarak diyoruz ki; yıkmaya gerek yok, inşaata gerek yok. İhtiyaçlarınızı neden Odalar Birliği Pavyonunda çözmüyorsunuz.” denildi.

Platformun Kültürpark yönetiminde söz ve karar hakkına sahip olmak istediği bildirilen açıklamada, “Bir sorumuz da herhangi bir yerinde görmediğimiz Kültürpark’ın, bu kamusal parkın, bu hepimizin olup da kimsenin olmayan alanın nasıl yönetileceğine ilişkin yaklaşımınız. Parkın yönetim meselesine ilişkin İBB Yönetiminin vizyonu nedir? Açıklanmasını bekliyoruz. Kültürpark’ta yapılacak her işin, atılacak her adımın daha önce de olduğu gibi takibinde olacağımızı, muhataplığımızı sürdüreceğimizi, ‘Yaşamdan yana alınacak tüm kararların ve izlenecek her yolun’ destekçisi olacağımızı belirtmiştik. Tüm çalışmalarında bilimsel dayanaklardan kopmadan; kentin aklı, ruhu ve vicdanı olmaya; alanda varlığını sürdüren tüm canlıların sesi olmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada son olarak şunlar dile getirildi: “22 Aralık tarihli açık mektubumuzla Sn. Tunç Soyer’e sorduğumuz sorular saklı kalacak şekilde, yukarıdaki paylaşımlarımız konusunda da, taslağı değerlendirecek olan İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin TMMOB İKK ve Platformumuz tarafından yapılan açıklamaları dikkate alınmasının son derece önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Öte yandan şu an ihtisas komisyonlarının gündeminde olan Koruma Amaçlı İmar Planı önerisinin karara bağlanmadan önce bizlerin de toplantıya çağrılması ve önerilerimizin dikkate alınması, Belediye tarafından kamuoyunu tatmin edici bilgilendirmelerin yapılmasının tarihi bir sorumluluk olduğunu, kısaca gecikmiş şeffaflığın sağlanmasını rica ediyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kulturparkta-daha-fazla-betona-gerek-yok_183480.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!