Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuraklık Nedeniyle Bu Hale Geldi

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde iki balıkçı, kuraklığın etkisiyle su seviyesi büyük oranda düşen Şarkışla Barajı'ndaki çok sayıda balığı yaşatmak için ağlarla toplayarak kıyıdaki havuza bıraktı. Havuzdaki yüzlerce balığın, ilçedeki Yapıaltın Barajı'na bırakılacağı bildirildi.

yapi.com.tr/AA
Kuraklık Nedeniyle Bu Hale Geldi

Şarkışla Barajı'nda kuraklığı andıran görüntüler ortaya  çıktı. Kuruma riskiyle karşı karşıya kalan barajın kıyısında derin yarıklar  oluştu. Vatandaşların gezmesi için kıyıda bulundurulan deniz bisikletinin,  suların çekilmesiyle barajın uzağında kaldığı görüldü. Öte yandan, çevrede otlatılan ve sulanmak üzere barajın kıyısına  getirilen büyükbaş hayvanlardan biri, bataklığa saplandı. Çamura saplanan hayvan,  çoban tarafından uzun uğraşlar sonucu çıkarıldı.

Şarkışla Barajı kıyısındaki restoranın işletmecisi Bekir Çakıroğlu,  kuruma riskiyle karşı karşıya kalan barajdaki balıkları yaşatmak için ilçede  balıkçılıkla geçimini sağlayan Gürsel Kiraz ve Atilla Erdem'den yardım istedi.

Çakıroğlu'nun isteği üzerine barajın kıyısına gelen Kiraz ve Erdem,  suya girerek balıkları ağlarla topladı. Balıkların ölmemesi için yoğun çaba sarf  eden ikili, topladığı yüzlerce balığı barajın kıyısındaki havuza bıraktı.  Havuzdaki balıkların, Yapıaltın Barajı'na bırakılacağı belirtildi.

Bekir Çakıroğlu, yaptığı açıklamada, 50 yaşında olduğunu  ve barajın kıyısındaki restoranı 7 senedir işlettiğini belirterek, "Bu zamana  kadar böyle bir kuraklık görmedim. Barajı ilk defa bu halde görüyorum. Suyumuz  çok az bir şey kaldı. Balıkları oksijensiz kaldıkları için toplayıp suyu olan  başka bir baraja nakledeceğiz, yoksa balıkların hepsi telef olacak, başka yapacak  başka bir şey kalmadı. Burası temizlenir, yağışlar da olursa, daha güzel bir  barajımız olacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuraklik-nedeniyle-bu-hale-geldi_121535.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!