Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kuruçeşme'de 'Osmanlı Hamamı' Bulundu

Divan Kuruçeşme, tesislerinin restorasyonu için yapılan çalışmalar öncesi yaptığı başvuru kapsamında yapılan arkeolojik kazılarda geç Osmanlı dönemine ait çok sayıda kültür varlığı tespit edildi.

yapi.com.tr
Kuruçeşme'de 'Osmanlı Hamamı' Bulundu

Divan Turizm’in, Kuruçeşme tesislerini yenilemek için geçen yıl yaptığı başvuru sonucunda arazide yapılan arkeolojik kazılarda, geç Osmanlı dönemine ait çok sayıda kültür varlığı tespit edildi. Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, İstanbul Arkeoloji Müzesince yapılan kazı çalışmalarında bir hamam ve çamaşırhane kalıntıları ile su kanalları bulundu. 3 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu  “yerinde inceleme” kararı aldı.

Elle kazıldı

Divan Turizm, Divan Kuruçeşme'yi restore ettirmek için geçtiğimiz yıl başvuruda bulundu. Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden gerekli izinler alındı. Yeni projede çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapan Divan Kuruçeşme planlanan ek bina ile genişleyecekti. 6 bin 861 metrekare alana sahip Divan Kuruçeşme için İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne başvuru yapıldı. Koruma Kurulu iş makinası ile kazı yapılabileceğine karar vermesine rağmen İstanbul Arkeoloji Müzeleri buna itiraz ederek elle kazılmasını istedi. 3 ay önce başlayan arkeolojik kazılarda çok sayıda kültür varlığına rastlandı.

Hamam çıktı

Geç Osmanlı dönemine ait olduğu sanılan hamam kalıntısı ile çamaşırhane olduğu tahmin edilen bir bina ile temiz ve pis su kanalları bulundu. İnşaat şirketi daha önce yaptırdığı jeoradar yöntemi ile toprak altında mimari yapı olmadığını rapor etmiş ancak kazılar sonucunda bunun doğru olmadığı tespit edildi. Müze eski kaynaklardan yaptığı araştırmada bu bölgede bir çorap fabrikası olduğunu, mimari buluntuların bu fabrikaya ait olabileceği de belirtiliyor.

Yerinde incelenecek

Kültür Varlıkları Koruma Kurulu müzenin kazı sonuçları raporlarına bakarak en son aldığı kararda kurul üyelerinin yerinde inceleme yapmasını kararlaştırdı. Ancak henüz inceleme yapılmadı. Müze yetkilileri koruma kurulunun eserlerin kaldırılması yönünde karar alabileceği gibi yerinde korunmasını da isteyebileceği belirtildi. Arkeolojik kazılar devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurucesmede-osmanli-hamami-bulundu_132162.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!