Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Meslek Odasından SİT Uyarısı

Çeşme'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2013 yılında 223 hektar alan için hazırladığı ancak TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından açılan dava sonucunda İzmir 1'inci İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen Altınkum Turizm Merkezi Çevre Düzeni Planı revizyonunda çıkmaz bitmek bilmiyor.

yapi.com.tr
Meslek Odasından SİT Uyarısı

Çeşme Altınkum'da 5 yıldızlı 10 adet otel yatırımının önünü açan ve Türkiye'nin yanı sıra yurt dışındaki yatırımcıların da merakla beklediği imar planlarıyla ilgili kriz devam ediyor. Bakanlığın önceki yıl hayata geçirdiği değişikliğe karşı çıkan ve konuyu yargıya taşıyan Şehir Plancıları Odası, süreçle ilgili kaygılarını dile getirdi ve kritik tavsiyelerde bulundu. Meslek odası tarafından yapılan yazılı açıklamada "kamu yararı" unsurunun altı çizilirken, hazırlanan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Merkezi olarak belirlenmiş olan İzmir ili, Çeşme İlçesi, Altınkum Bölgesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı"nca onaylanan 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Revizyonu ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu ile ilgili bilirkişi raporunda belirtiliği üzere bu planların "Ekolojik yapıya (ekosistem tipleri, flora ve fauna) ilişkin irdelemelerin yeterli olmaması, yapılaşma oranının arttırıcı olması gibi nedenlerle planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine, imar mevzuatı hükümleri ve kamu yararına uygun olmadığı" gerekçesiyle davaya konu imar planları iptal edilmiştir. Doğası, denizi, kumsalı ile Çeşme'nin en bakir alanlarından biri olan Altınkum Bölgesi'nin doğal yapısının korunması, gelecek kuşaklara bu doğal güzellikleri korunarak kalabilmesi için tüm alanlarda olduğu gibi Altınkum bölgesinde de hukuki mücadelemizi yıllardır sürdürüyoruz. Kamuoyunun bildiği gibi imar planları hazırlandığı bölgenin doğal yapısı, fiziki yapısı, sosyo-kültürel yapısı, florası, faunası ve birçok bilimsel kriter gözetilerek "Kamu yararı" önceliği ile hazırlanır. Fakat, planlama alanının tamamı "Doğal Sit Alanları"ndan oluşan, Çeşme İlçesi, Altınkum bölgesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca üst üste yıllardır onaylanan imar planlarının maalesef bilimsel gerçeklikten ve kamu yararından uzak olduğu görülmektedir. Aynı zamanda plan sınırı içerisindeki bir bölüm alanında sit derecesinin imar planlarından önce 1'inci dereceden 2'inci derece doğal SİT alanına düşürülmüş olması da düşündürücüdür. Plan onaylayan idarelerden beklentimiz, imar planlarını hazırlarken doğal alanlarımızı koruyacak ve gelecek kuşaklara aktaracak bilimsel yöntemlere uymalarıdır. Plan yapılacak bölgelerdeki ekosistemi, florayı, faunayı en iyi bilimsel metotlar ile inceleyerek imar planlarını rant amaçlı olarak değil kamu yararı amacı ile ele almalarıdır.

Altınkum Turizm Merkezi 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planlarını"nda hukuki mücadelemiz sonucu planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu sonucu tescillenmişken; yeni yapılacak planlama çalışmalarında doğanın korunması ve kamu yararı kavramı içerisinde planların hazırlanmasının bir zorunluluk olduğu da tescillenmiştir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/meslek-odasindan-sit-uyarisi_148122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!