Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çeşme'de RES Protestosu

İzmir Çeşme’de gerçekleştirilen rüzgar enerjisi santralleri karşıtı mitinginde bir kez daha yaşam alanlarına yönelik RES istilası protesto edildi.

yapi.com.tr
Çeşme'de RES Protestosu

Özer Akdemir'in haberine göre, Mitinge Ege Bölgesinde RES’lere karşı mücadele eden yaşam savunucularının yanı sıra, Karaburun, Çeşme, Urla gibi yarımadanın dört bir yanından köylüler ve RES karşıtları da mitinge katıldı.

Germiyan'ı görmeyen kalmasın

Mitinge İzmir’den katılan EGEÇEP ve Kent konseyi üyeleri Çeşme’den önce Germiyan köyüne giderek o bölgede yapılmak istenen RES’lere karşı mücadele eden köylülere destek verdi. Yerel değerleri korumaya dönük bir akım olan Slow Food’a Türkiye’de ilk kabul edilen Germiyan sokaklarındaki ve evlerin duvarlarındaki resimlerle köy, İzmirlileri kendine hayran bıraktı. Germiyan köyü aynı zamanda Türkiye’de ilk RES’lerin dikildiği köy olmakla birlikte, bugün dört bir yanına kurulmak istenen RES projelerine karşı mücadele eden bir köy aynı zamanda.

RES işgaline yeter dendi

Çeşme’deki mitinge ellerinde “RES ekolojik tarımı yok eder”, “RES işgaline yeter de”, “RES  doğamızı bozar”, “Doğal sit alanında RES olmaz” yazılı pankartlarla gelen köylülere, tatil için Çeşme’de olan yurttaşlar da destek verdi. Çeşme Kent Konseyi, Çeşme Esnaf Odaları, EGEÇEP, Rüzgar Yaşamdan Yana Essin İnisiyatifi, Ortak Yaşam Platformu, Karaburun Kent Konseyi gibi birçok kurum tarafından desteklenen mitingde Grup Praksis’de şarkılarıyla yer aldı.

‘Temiz enerji' maskesi düştü’

Mitingde yapılan konuşmalarda “Temiz yenilenebilir enerji” maskesiyle ülkenin dört bir yanında halkın yaşam alanlarına, tarım arazilerine, koruma altındaki bölgelere yapılan ve yapılmak istenen RES’lerin yarattığı sorunlara dikkat çekildi. RES mücadelelerinin yanı sıra diğer ekoloji mücadelelerinin de ortak hareket etmesi, birlikte mücadele ile sermayenin bu enerji talanı politikalarına karşı durulması gerektiği konuşmalarda öne çıkan diğer vurgular oldu. Şenlik şeklinde geçen mitingde halkoyunları, tiyatro ve müzik konserleri yer aldı.

ETİKETLER: Çeşme RES
http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmede-res-protestosu_144946.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!