Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuşların Göç Yolu İmara Açılıyor!

İskenderun’un Sarıseki Mahallesi’nde kuşların göç ve dinlenme yolu üzerinde bulunan 37 dönüm sazlık ve bataklık alan satılarak, imara açılıyor.

yapi.com.tr
Kuşların Göç Yolu İmara Açılıyor!

Evrensel'den Halil İmrek'in haberine göre, İskenderun’un Sarıseki Mahallesi’nde kuşların göç ve dinlenme yolu üzerinde bulunan 37 dönüm sazlık ve bataklık alan satılarak, imara açılıyor.

Hatay’ın Büyükşehir olmasının ardından kapatılan Sarıseki belde belediyesine ait 37 dönümlük sazlık ve bataklık alan İskenderun Belediyesi’ne devredildi. İskenderun Belediyesi de alanın 8 bin 993 metrekarelik kısmının satılmasına karar verdi. İhaleye katılım olmayınca, arsanın davet usulüyle satılmasının planlandığı ve bölgede fabrikası olan bir firmaya verilmek istendiği öne sürüldü.

Bakanlık daha önce 'olmaz' demişti

Kapanan Sarıseki Belediyesi, daha önce bölgenin Organize Sanayi Bölgesi alanına dahil edilmesi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunmuş ve red yanıtı almıştı. Bakanlık’tan 22 Mart 2004 tarihinde verilen yanıtta şunlar belirtilmişti: “...arazinin büyük bölümünün bataklık ve sazlık olduğu, alandaki taban suyu seviyesinin yüksek olduğu ve alanın bu yapısının yıl boyunca devamlılık arz ettiğinin belirlendiği, alanın önemli kuş göç yolu üzerinde bulunduğundan her sene göç esnasında birçok kuş türü tarafından dinlenme amaçlı olarak kullanıldığı,Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nin 6. maddesindeki ‘8 hektardan daha büyük doğal sulak alanlar doldurulamaz ve kurutulamaz, 8 hektardan daha küçük doğal sulak alanların kurutulması ve doldurulması Bakanlığın iznine tabidir’ hükmü gereği OSB yapılması düşünülen alanın uygun görülmediği bildirilmiştir...”

Uluslararası sözleşme ile koruma altında

İskenderun Çevre ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi mimar Ercüment Kimyon, kuşların göç güzergâhında bulunan sazlık alanın, aynı zamanda kuşların dinlenme alanı olduğunu ve bu tür alanların uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında olduğunu söyledi. Sazlık alanın sanayiye açılmasının çevre mevzuatına da aykırı olduğunu söyleyen Kimyon “Bu alanın yapılaşmaya açılması doğru değildir” dedi.

‘Bedel düşük' diye

Kuşların göç yolu üzerinde bulunan arsanın satılmasıyla ilgili karara belediye encümeninin iki üyesi karşı çıkarak şerh düştü. MHP’li üye Muhittin Kara, “Belirlenen rayiç bedelinin düşük olması ve belediyeyi zarara uğratacağı” gerekçesiyle karşı çıktı. CHP’li üye Fatma Korçak da, şerh gerekçesinde bölgenin ekoljik yapısına ve belirlenen rayiç bedelin düşüklüğüne dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuslarin-goc-yolu-imara-aciliyor_126795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!