Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Kuşdili Çayırı'nda Kaçak İnşaat

İstanbul Kadıköy’de eski Salı Pazarı olarak bilinen Kuşdili Çayırı’nda Kurbağalıdere’nin doğal yatağının İBB tarafından onaylı imar planına aykırı olarak değiştirildiği öne sürüldü.

yapı.com.tr
Kuşdili Çayırı'nda Kaçak İnşaat

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, İstanbul Kadıköy’de eski Salı Pazarı olarak bilinen Kuşdili Çayırı’nda Kurbağalıdere’nin doğal yatağının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından onaylı imar planına aykırı olarak değiştirildiği öne sürüldü. Üçüncü derece doğal SİT alanı olan Kuşdili Çayırı’nda yapılan dere ıslah çalışması Kuşdili Platformu’ndan tepki aldı. Mimar Arif Atılgan, “Tarihi dere yatağının değiştirilebilmesi için, bu değişikliğin imar planlarına işlenmesi gerekir. Ancak, yürürlükteki planda böyle bir değişiklik yapılmamış. SİT alanında yapılacak böyle bir değişiklik için Koruma Kurulu onayı olmalı. Şu an Kuşdili Çayırı’nda yapılan çalışma kaçak inşaattan farksız” dedi.

‘Yürürlükteki plana aykırı’

2007’den bu yana AVM projesiyle gündeme gelen Kuşdili Çayırı için AVM ve 150 bin metrekarelik inşaat alanı içeren imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ocak 2013’te onaylanmış, Kadıköylülerin tepkisini çekmişti. Mayıs 2013’te Bakanlık planda kısmi değişiklikler yaptı, ancak AVM alanını korudu. Meslek odalarının ve Kadıköylülerin itirazları üzerine İBB Temmuz 2013’te AVM içermeyen ancak alanın yarısının altına otopark öngören yeni bir imar planı hazırladı. Ancak, bu plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından henüz onaylanmadı.

Dere yatağı ile ilgili Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmasını içeren 14 Mayıs 2013’te İBB tarafından hazırlanan plan hâlâ yürürlükte. Şantiye alanına İBB Altyapı Hizmetler Müdürlüğü tarafından asılan projeye göre dere yatağı doğal yatağından çıkarılarak, eski Salı Pazarı alanın ortasından geçen yola kadar kavislendirilecek. Kuşdili Platformu yapılacak çalışmanın yürürlükteki plana aykırı olduğunu öne sürdü.

‘Dere doğal yatağında aksın’

Platformdan bölge sakini Süha Ertekin, “Stadyum tarafında özel mülkiyet alanı var. Aslında Mayıs 2013 tarihli onaylı plan, bu özel mülkiyet alanından geçiyor. Orijinal planda istimlak sorunları vardı. Biz ne yürürlükteki imar planındaki dere yatağının güzergâhını ne de şu an yapılan çalışmayı doğru buluyoruz. Bir genişletme çalışması yapılacaksa bu dere yatağının doğal yapısını bozmadan yapılmalı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kusdili-cayirinda-kacak-insaat_117915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!