Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Yeraltı Şehrine Kaçak Dükkan!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1. Dereceden sit alanı olan Nevşehir'in Özkonak ilçesindeki yeraltı şehrinde çevre düzenlemesi adı altına ruhsatsız dükkan ve kafeterya inşaatına başladı. Bir yıldır devam eden inşaat kaçak olduğu için belediye tarafından durduruldu.

yapi.com.tr
Tarihi Yeraltı Şehrine Kaçak Dükkan! Foto:Radikal

Radikal Gazetesi'nden İdris Emen'in haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Nevşehir’in Özkonak Beldesinde bulunan 1. Derece sit alanı olan Özkonak yeraltı şehri için 2012 yılında, ‘yeraltı şehri çevre düzenlemesi’ projesini hazırladı. Özkonak yeraltı şehrinin 30 metre uzağında turistik işletme olarak kullanılmak üzere dükkan ve kafeterya yapılmasını öngören proje, Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunuldu. Kurul’un projeyi 21 Aralık 2012 Tarihinde onaylaması üzerine proje Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ihaleye çıkarıldı. ihaleyi 94 milyon 893 bin 473 lira karşılığında AYBA Restorasyon İnşaat Yatırım Sanayi Ticaret Anonim Şirketi kazandı. Firma projeyi hayata geçirmek için 20 Mayıs 2013 tarihinde inşaata başladı. Yaklaşık bir yıl süren inşaat ruhsatsız olduğu anlaşılınca 23 Haziran 2014 tarihinde Özkonak Belediyesi tarafından durduruldu.

İnşaat bitti, ruhsat yok

Özkonak yeraltı şehri çevre düzenlemesi projesine göre bin 200 metrekarelik alanda güvenlik odası, acil müdahale odası, hediyelik alışveriş için dükkan ve kafeterya yapılacak. Proje çerçevesinde Özkonak yeraltı şehrinin üst kısmı ise 6 metre yüksekliğinde ve 50 cm kalınlığında kesme taş duvarla örülmesi planlanıyordu. Ancak Özkonak yeraltı şehrinin duvarla kapatılmasına tepkili olan bölge esnafı projenin iptal edilmesi için Kayseri 1. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme bölgede incelemede bulunması için bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişi bölgede incelemede bulunarak hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Bilirkişi raporunu dikkate alan mahkeme yerel halkın işlettiği mevcut dükkanlar ile yeraltı şehri arasına örülmesi planlanan duvarı hukuka aykırı bularak projeyi kısmen iptal etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-yeralti-sehrine-kacak-dukkan_122410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!