Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmar Sil Baştan Çiziliyor!

Hükümet'in ocak ayında Meclis'e getireceği imar paketine göre her türlü gayrimenkulün gerçek değerinden gösterilmesi, tapuda düşük rayiç bedele son verilmesine kadar köklü adımlar atılıyor.

yapi.com.tr
3 İmar Sil Baştan Çiziliyor!

Akşam'ın haberine göre, hükümetin ocak ayında Meclis'e getireceği imarla ilgili şeffaflık paketinin ayrıntıları netleşti. Pakete göre belediyelerin imar yetkileri yeniden düzenlenirken, satın alınan her türlü gayrimenkulün gerçek değerinden gösterilmesi, tapuda düşük rayiç bedele son verilmesi konusunda köklü adımlar atılıyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın koordinasyonunda yürütülen pakette, dikkat çeken başlıklar şöyle:

İmar gelirine ayar: İmar değişikliğinden kaynaklı kentsel kazançlardan sadece belediyeler değil, inşaat sektörü ve toplum da yararlanacak. 3 katlı binası olan 10 kat için izin alırsa bunun bedelini ödeyecek.

Plana göre yetki: İmar planlarının türüne göre yetkiler de değişiyor. İmar, ruhsat işlemlerinde hesap verilebilirlik artırılacak.

Ruhsata çifte denetim: Yerel yönetimlerin imar, ruhsat işlemlerine çifte denetim geliyor. Belediye şirketlerinin hesap verebilirliği artırılıyor.

Etik kurallar düzenleniyor: Özerk kurullarda stratejik kamu kuruluşlarında çalışanlara da görev sınırlaması geliyor. Enerji Bakanlığı'ndan ayrılan, emekli olan enerji şirketinde çalışamayacak.

Yaptırım artıyor: İmarda haksız kazanca yönelik yaptırımlar artırılıyor.

Kentsel doku vurgusu: Kentsel dokuyu bozacak yatırımlara geçit verilmeyecek.

Yüzde 40'ı kamuya: İmar planı değişikliklerinde, emsal artışı olan parsellerin değerinin yüzde 40'ı kamuya ödenecek. Değer artış payı bedeli değerleme uzmanları veya kuruluşları tarafından tespit edilecek. Yapılarda güçlendirme, yangın ve enerji verimliliği tedbirlerinin alınması ile ilgili işlemlerde herhangi bir ücret alınmayacak.

Yetki kullanımı izlenecek: Usulsüz uygulamalar neden olan yetki kullanımı alanları izlemeye alınacak.

Kayıtdışı paketi de tamamlandı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklayacağı ekonomide dönüşüm programının kayıtdışı mücadele paketine göre de, kayıtdışı istihdam konusunda akademisyenler, bürokratlar ve sosyal taraf temsilcilerinden oluşacak kurul oluşturulacak. Ücreti eksik bildirilen kalifiye mesleklerdeki kişilerin tespiti ile ilgilil çalışma yürütülecek. Kayıtdışının ve fazla çalışma saatlerinin önüne geçilmesine ağırlık verilecek. Kayıtdışının azaltılmasıyla sağlanacak ilave kaynaklar, üretim ve istihdamı teşvik ederek büyümeye katkı sağlayacak şekilde değerlendirilecek. Nispi ve maktu harçlar revize edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-sil-bastan-ciziliyor_127449.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • geçmişde, plan mı, pilav mı? sözü söylendi de ne oldu? ellili yıllardan bu yana işi ciddiye alanlar bir kenara itildiler, canlarından bezdirildiler. Hala plan yapan çıkmadı. Bu rantiyecilik olduğu sürece pilav yerine oturtulan terim (KENTSEL BÖLÜŞÜM) olmaktan öteye ilerlemeyecektir, anlaşılan. Zira cesaret, devlet güvencesi ile ve de baskısı ile en az ada bazında yeni planlar oluşturulmadıkça dah çok pilava davet çıkacak ama o ciddi çözümü bizim toronlarımız da göremeyecekler vesselam... YANITLA
  • Her türlü Gayrimenkul'un gerçek değerinde gösterilmesi için, yeni imar yönetmeliği çalışmaları devam ediyor, özelikle tapularda. YANITLA
  • Bütün bu değişiklikler ve yaptırımların, Kamu Yatırmları, Toki ve Emlak Konut u da kapsamalı. Özel işler yapan inşaat şirketlerin inrekabet gücü zayıflatılmamalı. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!