Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Orman Yangın Üssü Otel Alanına Dönüştürülmüş

İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Antalya Belek bölgesinde orman yangınlarına müdahale amaçlı kullanılmak üzere planlanan orman yangın üssünün otel alanına dönüştürüldüğünün ortaya çıktığını ifade ederek, “Bu bilgiler doğru mu? Bunu neden yaptınız?” diye sordu.

yapi.com.tr
Orman Yangın Üssü Otel Alanına Dönüştürülmüş

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Bölgesinde yatırıma açılan yerler arasında, ‘yangın üssü’ olarak kullanılan arazinin bir bölümünün de bulunduğu iddia edildi.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray söz konusu skandalı Meclis’e taşıdı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre; konunun İYİ Parti Turizm Politikaları Başkanlığı tarafından araştırılarak ortaya çıkarıldığını belirten Çıray, çalışmada Antalya Belek Turizm Merkezi kapsamında ve Antalya ili Serik ilçesi Belek Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 145 ada 23, 24 ve 42 parsel numaralı ‘orman’ vasıflı kamu taşınmazlarının “Orman yangın üssü, kamping alanı, günübirlik alan ve spor alanı" olarak planlanması ve kamuya açık alan ile yangın üssü olarak kamu yararına kullanılması gerekirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından plan değişikliğine gidilerek bu alanların daraltıldığını ve 250 dönümlük alanda iki adet otel alanı oluşturulduğunun anlatıldığını söyledi.

Çıray, konuyla ilgili olarak Bakan Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

"Kamping, Günübirlik Alan, Spor Alanı ve Orman Yangın Üssü plan kullanım kararını değiştiren 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulunun 16.01.2020 tarih ve 2020/ 01-02 sayılı kararı doğrultusunda uygun görülerek 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nun 7. Maddesi uyarınca 28.01.2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylarken, söz konusu alanda yangın çıkmayacağının garantisi neydi? 380 bin metrekarelik bu alanın rant alanına çevrilmesindeki amacınız neydi? Sonuç olarak ülkemiz genelinde yaşanmakta olan orman yangınları milletimizin ciğerlerini yakıyor. Siz ise Orman Yangın Üslerini dahi otel alanına dönüştürmeye çalışıyorsunuz. İşte ormanlarımızı yakan bu zihniyettir. Bu yangınların vicdani belki de hukuki sorumlusu olmaktan hiç çekinmiyor musunuz?"

Çıray, İYİ Parti Turizm Başkanlığının yaptığı çalışmanın detaylarını şöyle özetledi:

"1. Bahse konu alana ilişkin olarak onaylanan bir önceki planlarda yaklaşık olarak 30 dönümlük bir yüz ölçüme sahip olan alan ‘spor alanı’ olarak planlanmış olmasına rağmen yeni onaylanan plan değişikliği ile Spor Alanı kullanım kararı tamamen ortadan kaldırılmıştır.

2. Bir önceki planlarda yaklaşık olarak 145 dönümlük yüz ölçüme sahip olan alanda planlanan ve bölge için vazgeçilmez bir nitelik taşıyan ‘orman yangın üssü’ kullanım kararı getirilen alanın yarısından fazlasının kullanım kararı yeni onaylanan plan ile ‘turizm tesis alanı’ kullanımına dönüştürülmüş ve 145 dönümlük Orman Yangın Üssünün yüz ölçümü 60 dönüme düşürülmüştür.

3. Bir önceki planlarda yaklaşık olarak 115 dönümlük yüz ölçüme sahip olan alanda planlanan ‘kamping tesis alanı’ kullanım kararı, yeni onaylanan plan değişikliği ile tamamen ortadan kaldırılmış ve yine ‘turizm tesis alanı’ plan kullanım kararı getirilmiştir.

 4. Bir önceki planlarda yaklaşık olarak 90 dönümlük yüz ölçüme sahip olan alana ‘günübirlik tesis alanı’ kullanım kararı getirilmiş olmasına rağmen, bu alanın da 1/3 büyüklüğündeki bir bölümü Günübirlik Tesis Alanı kullanımından ‘otel alanı’ kullanımına dönüştürülmüştür.

5. Belek Turizm Merkezinin sahil kesiminin nerdeyse tamamı (50 adet 5 yıldızlı ve 75.000 yatak kapasiteli) konaklama amaçlı Turizm Tesis Alanı olarak planlandığı için, bir önceki planlarda turizmin çeşitlendirilmesi amacıyla ‘kamping ve günübirlik alan’ ile yangın durumunda kullanılmak üzere ‘orman yangın üssü’ plan kullanım kararlarına yer verilmiş olmasına rağmen, yeni onaylanan plan değişikliği ile bu donatı alanlarının aleyhine olmak üzere her biri ortalama 125 dönüm olan 2 (iki) adet Konaklama Tesisine yer verilmiştir. 

6. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 28.01.2020 tarihinde onaylanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, mevzuat gereği askı işlemleri gerçekleştirilmek üzere Serik Belediye Başkanlığına iletilmiştir.

Serik Belediye Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iletilen plan değişikliğini 07.02.2020 tarihinden itibaren askıya çıkarmak suretiyle ilan etmiş olup; mevzuat gereği 1 (bir) aylık askı süresi 09.03.2020  tarihinde sona ermiştir.

Askı aşamasında Serik Belediye Başkanlığı başta olmak üzere plana yapılan itirazların Bakanlık tarafından ‘reddedilmesi’ üzerine dava açılmış olup dava halen devam etmektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/orman-yangin-ussu-otel-alanina-donusturulmus_186389.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!