Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuzey Ormanlarını Talan Etmeye Devam Ediyorlar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı plan değişikliğiyle birlikte, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Şile bağlantısını sağlayacak olan yol için, 'ormanlık alan' yok edilecek. CHP'li Doğan: “Yol transit geçecek ve bağlantı yolları yapılamayacak denmişti. İtiraz edilmeli.”

yapi.com.tr
Kuzey Ormanlarını Talan Etmeye Devam Ediyorlar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1/25000 ölçekli İstanbul İli Kuzey Marmara Otoyolu İlave Revizyon Nazım İmar Planı, 1/5000 ölçekli İlişkin Ömerli-Hüseyinli Geçişi Revizyon Nazım İmar Planı, 1/1000 ölçekli Ömerli-Hüseyinli Geçişi Revizyon Uygulama İmar Planı Değişikliğini askıya çıkarttı. Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre, Bakanlık tarafından hazırlanan plan değişikliğiyle birlikte, Çekmeköy, Beykoz ve Şile ilçeleri sınırları içinden geçen Kuzey Marmara Otoyolu'nun Şile bağlantısını sağlayacak olan yol için, ormanlık alan yok edilecek. Planlama alanının yakınında yerleşim alanı olan Hüseyinli Köyü ve yine bu köye ait tarım arazileri bulunuyor. Kuzey Marmara Otoyolu bağlantı yolları gerekçe göstererek hazırlanan planın diğer kısımları ise, tamamen ormanlık saha içinde yer alıyor. Ayrıca planda, söz konusu bağlantı yollarının geçtiği bölgenin, Ömerli Barajı'nın yakınlarına isabet ettiği görülüyor ve korunması gereken SİT alanı olan bu alan, su havzasında kalıyor.

Yapılaşmaya açılacak

Plan değişikliğine ilişkin BirGün'e konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin(İBB) CHP'li eski Meclis üyesi İbrahim Doğan, bağlantı yollarının bölgedeki yer altı ve yer üstü sularına zarar vereceğinin altını çizdi. Üçüncü Köprü henüz proje aşamasındayken, yetkililerin köprünün transit geçeceğini ve bağlantı yolları yapılmayacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatan Doğan, " Kuzey Marmara Otoyolu'nun Şile Bağlantısını sağlayacak olan yol hattına ait güzergâhın geçtiği alanda bulunan ağaç ve kısmen de tarımsal alan yok edilecek. Söz konusu Şile, Çekmeköy, Hüseyinli bağlantı yolunun kapsadığı alanın toplam 130 hektar olduğu planda görülüyor. Bu bağlantı yolunun hemen bitişiğinde 1'inci Derece SİT alanı ve Milli Park bulunuyor. Dolayısıyla güzergâhlarının bulunduğu alanların çevresinde orta ve uzun vadede yapılaşmaların olacağı aşikârdır" diye konuştu.

Yerleşim alanı olacak

AKP'nin ormanları yok eden ve doğayı tahrip eden politikalarının ardından İstanbul'un yaşanmaz hale geldiğini vurgulayan İbrahim Doğan, sözlerini şöyle sonlandırdı: "Kuzey ormanlarını önemli bir parçası olan bu bölgede yol düzenlemelerinin yapılması ile birlikte diğer örneklerde olduğu gibi ileri tarihlerde buralarda da yerleşim alanlarını olacağını söylememize bile gerek yok. Bu planlara ilgili olarak gerekli yasal itirazları yapacağım. Bu yanlış, rantiyeci ve ticari mantığa karşı tepki gösterilmeli."

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-ormanlarini-talan-etmeye-devam-ediyorlar_152741.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!