Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kuzu Grup Başkente 1 Milyar Lira Yatırım Yaptı

Kuzu Grup, başkentte yapacağı Kuzu Effect ve Kumru Ankara projelerine 1 milyar TL yatıracak. Ankara’da yeni projeler için arayışını sürdüren Kuzu, Ortadoğu ülkelerinde büyümeyi amaçlıyor.

yapı.com.tr
Kuzu Grup Başkente 1 Milyar Lira Yatırım Yaptı

Kuzu Grup, İstanbul Ataköy sahilinde hayata geçirdiği Sea Pearl Ataköy’ün yanı sıra daha önce gayrimenkul geliştirdiği Ankara’da iki yeni proje için kolları sıvadı. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, Oran’da Turan Güneş Bulvarı üzerinde gerçekleştirilecek Kuzu Effect projesini satışa çıkaran Kuzu Grup, projeyle üst gelir grubuna hitap edecek. TOKİ ile gelir paylaşımı modeliyle hayata geçirilecek proje 750 milyon lira yatırım değerine sahip olacak.

Rezidans, ofis-stüdyo, loft daire ve açık Çarşı gibi alanların yer alacağı karma projede metrekare satış fiyatları ise 10-12 bin lira arasında değişiyor. Projede 203 konut yer alırken, 44 adet de ofis bulunacak. 46 kattan oluşan proje Ankara’nın en yüksek projeleri arasında yer alıyor. Projenin Leed Gold sertifikası alma hedefiyle tasarlandığını anlatan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Güven Kuzu, “Ankara’nın en güzel konumundaki son iki arazisi. 8 bin 200 metrekare yeşil alan olacak” dedi. Projenin lansmanını yaparak satışa çıkardıklarını belirten Kuzu, ön taleple yaklaşık yüzde 30’unun satıldığını kaydetti.

2017'de teslim edilecek

2017 Eylül ayında teslim edilmesi planlanan projenin mimarlığını üstlenen Emre Arolat, Ankaralıların kullanışlılık ve ferahlığa özen gösterdiğini söyledi. Arolat, projenin teknolojik altyapısının Ankara’da uygulanan en yeni sistem olduğunu dile getirerek, “Ankara’da bugüne kadar uygulanan en akıllı proje olacak. Yeşil alanlarında yetişkin ağaçlar korunacak. Kendi içinde sokağı olan proje, yatay ve dikey kullanım seçenekleriyle farklı taleplere hitap edecek” dedi. Bugüne kadar dünyanın ve Türkiye’nin pek çok yerinde proje üretmelerine rağmen ilk defa Ankara’da çalıştıklarını belirten Arolat, “Ankaralı bir mimar olarak bunun eksikliğini de gidermiş olacağım” dedi.


"Lüks projeler finans kaynağı"

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, TOKİ’nın finansmanını kendisinin oluşturduğunu hatırlatarak, TOKİ bünyesinde çeşitli ihale modelleriyle geliştirilen yüzde 16’lık lüks konut payının geri kalan yüzde 84’lük sosyal konut geliştirilmesine finansman sağladığını ifade etti. Karaca, emeklilere ayrılan kontenjanla ilgili olarak, “9 projede çeşitli oranlarda kontenjan ayrıldı. Bunlar 250 liralık taksitlerle satılıyor. İstanbul’da da emekliye yer ayırmaya çalışıyoruz ancak arazi fiyatları taksitleri muhtemelen 450-500 liraya çıkaracaktır” dedi.

Yeni arazi arayışları sürüyor

Kuzu Grup’un Ankara’da hayata geçireceği ikinci proje olan Yıldız’daki Kumru Ankara ise 250 milyon lira yatırım değerine sahip. Projede 164 konut y er alıyor. İller Bankası arazisinde gelir paylaşımı modeliyle yükselen proje, rezidans hizmeti sunacak. Güven Kuzu, bu projelerle birlikte Ankara’da yeni yatırım ve arazi arayışlarının da sürdüğünü belirtti. Kuzu, “Ayrıca İran ve Cezayir’de devam eden taahhüt işlerimizin tutarı ise 2.5 milyar dolar. Ortadoğu’da böyle büyük işler yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
10 yıl içinde dünya genelindeki ilk 20 geliştirici içinde yer alma hedeflerinin olduğunu belirten Kuzu, Sea Pearl’ün Forbes listesinde İstanbul’da gelir getirisi en yüksek 50 proje içinde birinci seçildiğini söyledi. Kuzu, “Ankara’da ise alım yapanlar genel olarak çevre illerdeki yatırımcılar oluyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzu-grup-baskente-1-milyar-lira-yatirim-yapti_138246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!